ORKESTRA

ORKESTRA

  orkestra orkestra.com.tr
  Sohbet   İndirme Merkezi

Cari Hesap Nasıl Oluşturulur?

Yeni bir cari oluşturmak için kullanabileceğiniz dört farklı yol vardır.

Ekranınızın sol üst kısmında bulunan "Yeni" Tuşuna tıklayarak yeni bir cari kartı oluşturabilirsiniz. "Yeni" tuşuna tıkladığınızda karşınıza 

Yeni Cari

[ Yeni Cari ] de görüntülenen ekran gelecektir. Oluşturma ekranında dört seçenekten birini seçmeniz istenmektedir.

Bunların içerisinden kullanılması uygun olan yöntem "Firmadan Cari" ya da "İlgili Kişiden Cari" olmasıdır. Bunun için öncelikle adres yönetimi modülünden ilgili Firma kartı ya da İlgili Kişi kartı tanımlanmalıdır. Bu durum Cari Hesapların farklı Firma/Dönemlerde kullanımından kaynaklı karışıklığı önleyecektir.

Yeni Cari: Sisteminizde hiçbir kaydı olmayan bir cari oluşturacağınız zaman, Yeni Cari seçeneğini seçerek cari hesap oluşturabilirsiniz. Bu seçenekten oluşturduğunuz bir kart içerisinde girdiğiniz bilgiler ışığında arka planda Firma Kartını veya İlgili Kişi Kartını otomatik olarak oluşturacaktır. 

Firmadan Cari: Ekranın sol kısmında bulunan Adres Yönetimi öğesi altında bulunan Firma listesinde tanımlı olan firmalardan cari hesap oluşturmak için kullanılır. Bunu tıkladığınızda Firmalarınız listelenecek ve bunlardan birini seçip Cari Hesap oluşturmanız istenecektir.

İlgili Kişiden Cari: Ekranın sol kısmında bulunan Adres Yönetimi öğesi altında bulunan İlgili Kişiler listesinde tanımlı olan kişilerden cari oluşturmak için kullanılır. Bu seçeneği seçtiğinizde İlgili Kişileriniz listelenecek ve bu kişilerden birini seçerek Cari Hesap oluşturmanız istenecektir. Bunlar şahıs carileri olacaktır.

Yeni Cari Firma: Yeni cari hesap kartını oluşturduğunuz da bu kart içerisinde girdiğiniz bilgiler ışığında arka planda Firma Kartını otomatik olarak oluşturacaktır. Bu sayede hem yeni Cari Hesap Kartını tanımlamış hem de Firma Kartını tanımlamış olacaksınız. 

Yeni Cari Hesap Oluşturma

Yeni Cari seçeneğine tıkladığınızda size yukarıdaki görüntülenen [ Yeni Cari Hesap Oluşturma ] ekranı gelecektir. Bu ekranda Cari Türü, Rol tanımı, Kod, Adı/Açıklama, Soyadı/Yasal Ünvan, Veri No/ T.C. Kimlik No alanları doldurmanız gerekmektedir. Bu ilgili alanları dolurup Aynı İsme Sahip Firma Varsa "Hata Ver" diyerek daha önce oluşturulmuş kayıtların tekrar oluşmasının önüne geçebilirsiniz. Bu işlemleri tamamladıktan sonra ileri butonuna tıklayarak devam edebilirsiniz. 

Yeni Cari Hesap Oluşturma

Bu bölümde oluşturmak istediğiniz Cari Hesap Kartına ait önemli bilgileri girmeniz istenecektir. Cari bilgileri, Hesap Detayları, Döviz İşlemleri ile ilgili seçenekler bu ekran üzerinden girilmektedir. Bu bilgileri doldurduktan sonra isteğe bağlı olarak diğer sekmelerdeki bilgileri de doldurabilirsiniz. Kaydet butonuna bastığınızda cari hesabınız oluşmuş olacaktır.