ORKESTRA

ORKESTRA

  orkestra orkestra.com.tr
  Sohbet   İndirme Merkezi

E-Arşiv Raporu Nasıl Oluşturulur ve Gönderilir?

E-Arşiv raporları, müşterilerimize ilettiğimiz e-arşiv faturaların Gelir İdaresi Başkanlığına bildirilmesi için her ertesi gün oluşturulup gönderilmesi zorunlu raporlardır. Raporu oluşturmak için öncelikle oluşturduğumuz e-arşiv faturaların gönderilip gönderilmediğini, numara ve tarih ardışıklığında bir yanlışlık olup olmadığını ve varsa iptal faturalarımızın aktarılıp aktarılmadığının kontrolünü yaptıktan sonra Orkestra öğe ağacında E-Fatura altında bulunan E-Arşiv Raporlarına tıklıyoruz.

E-Arşiv Raporları alanında Yeni butonuna tıkladığımızda bize örneğin “16.08.2021-16.08.2021 tarihleri arasında yollanan E-Arşiv faturalarının raporu entegratörde oluşturulacaktır. İşleme devam edilsin mi?” gibi soru soracaktır. Evet butonuna tıkladığımızda işlem yürütülerek e-arşiv raporumuz oluşturulur.

Ardından Son butonuna tıkladığımızda ön izleme ekranı açılır. Bu ekranda Dönem Özelliklerini, Fatura Listesini, Fatura İptal Listesini kontrol ettikten sonra “GİB’ e Gönder” butonuna tıklayarak raporumuzun gönderilmesini sağlıyoruz.

Raporumuzun Gönderim Durumu “GİB’ e Gönder” işlemini yapana kadar Hazır olarak görünür. “GİB’ e Gönder” işleminden sonra Tamamlandı olarak görünür. Şayet Tamamlandı olarak görünmüyorsa Güncelle butonunu kullanarak entegratörden son verilerin alınması sağlanmalıdır.