ORKESTRA

ORKESTRA

  orkestra orkestra.com.tr
  Sohbet   İndirme Merkezi

Gönderi Yönetimi: Kısa Mesaj (SMS) Gönderimleri

Orkestra üzerinden gönderilen SMS’ ler, kısa mesaj gönderimlerinden takip edilir.

Oluşturulan gönderilerin gönderi durumları, alıcıların kim olduğu ve sms içeriği gönderiler üzerinden incelenir.

Kısa Mesaj (SMS Gönderimleri) Listeleme Ekranı

Gönderi tanımlarında oluşturulan "SMS Gönderi Şablonlarının" SMS olarak gönderilebilmesi için Kısa Mesaj (SMS) Gönderimleri Listeleme ekranının (Kayıt Listesi) açık olması gerekmektedir.

Kısa Mesaj (SMS) Gönderimleri listeleme ekranına ulaşmak için;
Genel Perspektif> Adres Yönetimi> Gönderim İşlemleri> Kısa Mesaj (SMS) Gönderimleri yolu izlenmelidir.

Kısa Mesaj (SMS) Gönderimleri nesnesine çift tıklandığımızda "Kısa Mesaj (SMS) Gönderimleri" listeleme ekranı açılacaktır.

Aşağıdaki ekran görüntüsünde örnek "Kısa Mesaj (SMS) Gönderimleri" listeleme ekranı gösterilmiştir.

Kısa Mesaj (SMS Gönderimleri) Oluşturma

SMS Gönderi şablonlarını kullanarak yeni "E-Posta Gönderimi" oluşturmanın 3 yolu vardır.

1- Kısa Mesaj (SMS) Gönderimleri Listeleme ekranında (Kayıt Listesi) bulunan menüden "Yeni" butonuna tıklayabiliriz.
2- Listeleme ekranında iken herhangi bir alana fare ile sağ tıkladığımızda açılan seçeneklerden "Yeni" komutu seçebiliriz.
3- Klavyemizde bulunan "Insert" tuşu kullanabiliriz.

Açılan "Kısa Mesaj (SMS) Gönderim Sihirbazı" ekranında bulunan "açıklama" alanına gönderimizi tanımlayabileceğimiz bir açıklama yazıyoruz. Daha sonrasında "Şablon" alanı yanında bulunan  simgesine tıklıyoruz.

Açılacak olan ekran "SMS Gönderi Şablonları" listeleme ekranıdır. SMS gönderimiz ile ilgili olan şablonu seçtikten sonra şablon içeriği "Önizleme" alanında görüntülenecektir. Önizleme ekranında şablonun içeriği ile ilgili herhangi bir düzenleme yapılamaz.

"İleri" butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçiyoruz. Açıklama ya da şablon alanları zorunlu alanlardır; bu sebeple birisi doldurulmadığı zaman bir sonraki adıma geçemiyoruz.

E-Posta gönderimizle beraber gitmesini istediğimiz bir gönderim paketi varsa paket seçim işlemi ve düzenlemeleri bu ekrandan yapılır. Daha önceden yaptığımız gönderimlerde burada seçtiğimiz paketin aynısını ve alıcılarda da burada seçeceğiniz alıcılardan bir ya da birkaçını seçmişsek buradaki seçimimizde dikkatli olmalıyız.

Seçtiğimiz paket içerisinde bulunan öğeler paketi eklediğimiz anda "Gönderi Paketi İçeriğinde" listelenecektir. Eğer paket eklemek istemiyorsak bu ekranı geçerek gönderim işlemine devam edebiliriz.

SMS Gönderimindeki son adım "Alıcıların" seçilmesidir. Alıcılarımızı listeden, dağıtım listesinden, ilgili kişiler listesinden, firmalar listesinden ya da sihirbazdan seçebilirsiniz.

Alıcı Seçim Ekranında;
1 numara ile işaretlenmiş alanı kullanarak "İlgili Kişi" listesine ulaşabiliriz.
2 numara ile işaretlenmiş alanı kullanarak "Firmalar" listesine ulaşabiliriz.
3 numara işaretlenmiş alanı kullanarak Sihirbazdan Kişi/Firmaları seçebiliriz.

İlgili kişi ya da firma listemizde olmayan kişileri de listeye eklemek için "Numara Ekle" butonuna tıklıyoruz ve açılan "İlgili Tanımı" ekranından Göndereceğimiz kişi/firmanın adını ve "Cep telefon" numarasını yazarak kaydediyoruz.

Alıcılar listeye eklendikten sonra "Gönderim Özeti" ekranı açılacaktır. Burada gönderime ait genel bilgiler (gönderi açıklaması, gönderi şablonu, gönderi paketi vb.) yer almaktadır. 

Gönderimizi hemen göndermek istiyorsak Gönderi durumu olarak "Hemen Göndermeye Başla" seçeneğini seçiyoruz. Eğer gönderimizin Hazır Durumda bekletilmesini istiyorsak "Gönderi Durumu" altındaki "Hazır Durumda Beklet" seçeneğini seçiyoruz.

Aynı İlgili Kişi /Firma "Sadece bir gönderi oluştur" seçeneğini seçersek ilgili kayıt için sadece 1 gönderi oluşturulur.
Ör: "B" alıcısı hem ilgili kişilerden eklenmiş. Hem de eklediğimiz "Dağıtım Listesinin" içerisinde bulunuyor. Birisi için kişisel cep telefonu numarası diğeri için de iş cep telefon numarası seçilmiş. Bu durumda "B" kişisi için tek gönderi oluşturulur. Eğer "Her Biri İçin Ayrı Gönderi" oluştur seçilirse "B" kişi kaç kere seçilmişse o sayıda gönderim oluşturulur.

Gönderim için tarih ve saat belirlemek istiyorsak Hedeflenen Tarih onay kutusunu işaretleyerek tarih ve saat belirleyebiliriz.

Gönderi Hesabına bir SMS hesabı tanımlanarak orkestra entegratör kullanıcı adı ve parolası yazılması gerekmektedir.

Tüm seçimler tamamlandıktan sonra "Son" butonuna tıklıyoruz. Gönderimiz artık oluşturulacaktır. İşleme devam edilsin mi sorusuna "Evet" cevabı verilirse gönderiler belirlediğimiz duruma göre ya gönderilir ya da hazırda bekletilir.