ORKESTRA

ORKESTRA

  orkestra orkestra.com.tr
  Sohbet   İndirme Merkezi

Gönderi Yönetimi: E-Posta Gönderimleri

E-Posta Gönderimleri Listeleme Ekranı

Gönderi tanımlarında oluşturulan "Zengin Metin Şablonlarının" E-Posta Gönderisi olarak gönderilebilmesi için E-Posta Gönderimleri listeleme ekranının (Kayıt Listesi) açık olması gerekmektedir. 

E-Posta Gönderimleri listeleme ekranına ulaşmak için; Genel Perspektif> Adres Yönetimi> Gönderim İşlemleri> E-Posta Gönderimleri yolu izlenir.

E-Posta Gönderimleri nesnesine çift tıklandığımızda "E-Posta Gönderimleri Listeleme Ekranı" açılacaktır.

Aşağıdaki ekran görüntüsünde örnek "E-Posta Gönderimleri Listeleme ekranı" gösterilmiştir.

E-Posta Gönderimi Oluşturma

Günlük e-posta gönderimleri dışında özel günlerde, duyuru ya da kampanya gibi olayların müşterilere ulaştırılmasında toplu e-posta gönderimi kullanılabilir.

Toplu e-posta gönderimi yapmak için;

1- Adres Yönetiminden "Gönderim İşlemlerine" tıklıyoruz.

2- Gönderi işlemleri altında bulunan "E-posta Gönderimlerine" çift tıklıyoruz.

3- Açılan kayıt listesinden "Yeni" butonuna tıklayarak işlemlere başlıyoruz.

Açıklama: Oluşturacağımız gönderiye vereceğimiz isimdir. Bizim dışımızda başka bir kullanıcı listeye baktığını zaman anlayacağı uzunlukta ve açıklıkta bir metin yazılmalıdır. Açıklama alanına yazacağımız metni filtreleme ve raporlamada kullanabiliriz.

Şablon: Müşterilerimize göndereceğimiz e-posta mesajının şablonu buradan seçilmelidir.   Simgesine tıklayarak daha önceden oluşturulmuş şablonlardan birisini seçebilir ya da yeni bir şablon hazırlayabiliriz.  

Önizleme: Şablon alanına seçtiğimiz kaydın önizlemesi burada gösterilmektedir.

NOT: Açıklama ya da Şablon alanı boş bırakılırsa işlemlere devam edilemez.

İleri butonuna tıklayarak işlemlere devam ediyoruz.

Gönderim Paketi

E-posta mesajını gönderdiğimiz müşterilerimize buna ek olarak bir de materyal göndereceksek gönderim paketi seçebiliriz. Örneğin gönderdiğiniz mail kampanya maili ise, kampanya broşürünü de posta yoluyla göndermek isteyebiliriz. E-posta gönderimine gönderim paketi seçmemiz tercihe bağlıdır.

Materyal göndereceksek bu alanda belirtmemizde fayda vardır. Kayıtların düzenli tutulması, kime ne gönderildiğinin takibi açısından önemlidir.

Gönderim paketini  simgesine tıklayarak açılan listeden seçebiliriz. 

Aynı Paketi Alıcılara Bir Defa Gönder: Eğer burada seçilen bir paket, bir sonraki adımda seçilecek kişiye daha önce gönderilmişse tekrar gönderilmez.

Aynı Paketi Alıcılara Her Durumda Gönder: Eğer burada seçilen bir paket, bir sonraki adımda seçilecek kişiye daha önce gönderilmişse hiç sorulmadan tekrar gönderilir.

Aynı Paketi Tekrar Gönderim İçin Sor: Eğer burada seçilen bir paket, bir sonraki adımda seçilecek kişiye daha önce gönderilmişse; kullanıcı bu konuda uyarılır. Kullanıcının onay vermesi durumunda paket tekrar gönderilir ya da gönderilmez.

Gönderi Paketi İçeriği

Gönderim paketine seçim yapılmışsa, paket içeriği burada gösterilir.

Eklentiler

E-posta mesajımıza ek olarak göndermek istediğimiz dosyalar var ise eklentiler ekranından istediğimiz kadar dosya ekleyebiliriz.

Dosya eklemek için ekranın sağ tarafında bulunan "Listeden Ekle" butonunu kullanmamız yeterlidir. E-postaya ekleyeceğimiz dosyaları "Bilgisayarımızdan" seçebiliriz.

Ekleyeceğimiz dosyaların türü, boyutu ve sayısı bize bağlıdır.

Dosya eklemek bizim tercihimize kalmıştır. Sonrasında "İleri" butonuna tıklayarak işlemlere devam edebiliriz.

Alıcılar

E-posta gönderilerimizin alıcıları bu ekranda belirlenmektedir. Alıcılarımızı eklemenin birden fazla yolu vardır.

A- Listeden Ekle

Listeden Ekle butonuna tıkladığımızda "Orkestra" içerisinde tanımlı olan tüm kişi ve firma kayıtlarımız tek bir ekranda listelenir. Açılan listeden alıcılarımızı tek tek seçebildiğimiz gibi filtreleme yaparak istediğimiz kayıtları toplu olarakta seçebiliriz.

B- Dağıtım Listesi

Daha önceden oluşturulmuş olan dağıtım listelerimizi burada seçebiliriz. Böylece tek bir kayıtla, aslında birden fazla kişiyi listemize eklemiş oluruz. 

1-İlgili Kişiler

Aşağıdaki örnek ekran görüntüsünde "1" numara ile işaretlenmiş simgeye tıkladığımızda, açılan listede sadece "İlgili Kişilerimiz" (Kişi, Personel, Doktor, Hasta, Müşteri Tedarikçi vb.) listelenir.

2- Firmalar

Aşağıdaki örnek ekran görüntüsünde "2" numara ile işaretlenmiş simgeye tıkladığımızda, açılan listede sadece "Firma" kayıtlarımız (Firma, Hastane, Eczane, Banka vb.) listelenir.

3- Sihirbaz

Yukarıdaki örnek ekran görüntüsünde "3" numara ile işaretlenmiş simgeye tıkladığımızda, Daha önceden gönderim yaptığımız kayıtlar listelenir.

Sihirbaz simgesine tıkladığımızda "Kaynak Seçimi" ekranı açılacaktır.  Listeden seçimin yapılacağı kaynağı seçerek, "İleri" butonuna tıklıyoruz ve işlemlere devam ediyoruz.

İlgili Kişiler: Daha önce e-posta gönderimi yapığımız kişilerin listesidir.

İlgili Firmalar: Daha önce e-posta gönderimi yapığımız firmaların listesidir.

Gönderiler: Daha önce yapılan tüm gönderimlerin (e-posta, mektup, faks, sms, geri bildirim vb.) yapıldığı kişilerin listesidir.

Örneğin 2018 yılında "Yeni Yıl Mesajı" gönderdiğiniz ilgililere bu yıl "2019 Yeni Yıl Mesajı" göndermek isterseniz Gönderiler listesinde hızlı filtreleme yaparak listemize kolayca ulaşabiliriz.

Seçimlerimiz sonrasında “İleri” butonuna tıklayarak işlemlere devam ediyoruz.

Gönderimin yapılacağı kaynağı seçtikten sonra açılan listeden "Firma/İlgili Kişileri" seçiyoruz ve "Son" butonuna tıklıyoruz.

Seçtiğimiz kişiler listemize eklenecektir. Aşağıdaki örnek ekran görüntüsünde 16 adet" kayıt seçildiği görünmektedir. Gönderim yapılmadan önce listeye ilgili, ekleyebilir ya da listeden ilgili, çıkartılabilir.

Alıcılar ekranında işlemler tamamlandıktan sonra "İleri" butonuna tıklanarak gönderim işlemini başlatılabiliriz.

Gönderim Özeti

Gönderim Özeti ekranında gönderim ile ilgili seçilen özelliklerin bilgisi bulunmaktadır.

Açıklama: E-posta gönderimizi ilk oluşturmaya başladığımızda yazdığınız açıklamadır.

Gönderi Şablonu: Eposta gönderimizi oluşturmaya başladığımızda seçtiğimiz şablondur

Gönderi Paketi: E-posta gönderimize paket seçmişsek, seçili paketin gösterildiği alandır.

Gönderi Durumu: Varsayılan olarak "Hemen Göndermeye Başla" seçili gelmektedir. Gönderiyi hemen alıcılara iletmek istenmiyorsak "Hazır Durumda Beklet" olarak değiştirilebiliriz.

Gönderi Hesabı: E-postanın gönderileceği hesabın seçileceği alandır. Mutlaka bir hesap seçilmeliyiz. 

Aynı İlgili Kişi/Firma: Örneğin Ali Veli isimli ilgili kişisi eklediğimiz "Dağıtım Listesi" içerisinde yer alıyor. Ali Veli'nin dağıtım listesinde olduğu gözümüzden kaçtı ve "İlgili Kişiler" listesinden yeniden ekledik. Belirlediğimiz tercih doğrultusunda Ali Veli'ye e-posta 1 kere de 2 kere de gönderilebilir.

Varsayılan tercih olarak "Sadece Bir Gönderi Oluştur" seçili gelecektir. İsteğimiz doğrultusunda "Her Birisi İçin Ayrı Gönderi Oluştur" seçeneğini seçerek kişinin eklenme sayısı kadar gönderi oluşturulmasını sağlayabiliriz.

Son Butonuna tıklayarak "E-Posta Gönderimimizi" başlatabiliriz.

E-Posta Gönderimleri kayıt listesinden oluşturduğumuz gönderilerin detaylarını inceleyebiliriz.

Gönderi Durumu

Gönderimizi yaptıktan sonra, "Durumu" alanından her bir gönderinin durumunu ayrı ayrı inceleyebiliriz.

Reddedildi

Gönderi listemizde durumu "Reddedildi" görünen kayıtlar varsa bu ilgili firma ya da kişinin "Gönderi Tercihleriyle" ilgilidir.

Alıcılarımızın Gönderi Tercihleri

E-Posta Gönderimi: Alıcılar Üzerinden Gönderi Takibi