ORKESTRA

ORKESTRA

  orkestra orkestra.com.tr
  Sohbet   İndirme Merkezi

Satınalma Siparişi: Satır Durumu

Satınalma Siparişi Satır durumu

Satınalma siparişi nesnesinde satır üzerinde “F9” tuşuna bastığımızda ve/veya satıra tıklandıktan sonra sağ kenarda yer alan "Seçili Satırı Güncelle" simgesine tıklandığında karşımıza Satır Detay Bilgileri geliyor.

Satır detay bilgilerinde Satır durumu için seçilebilecek 4 farklı durum mevcuttur. [ Şekil 1 ]

Şekil 1

 

İşlenebilir : Sipariş fişini oluşturduktan sonra otomatik olarak  satır durumu işlenebilir konumda olacaktır. İşlenebilir durumu satırda seçilen öğenin kart tipine bağlıdır. Seçilen ürünün kart tipi “Malzeme “olmalıdır. Kart tipi “Hizmet” olan bir öğe seçildiğinde satır durumu otomatik olarak “Kapandı” olacaktır. Bunun sebebi Hizmet kartlarında irsaliye olmamasıdır.

İşlenebilir satır durumu, satırdaki ürün normal şekilde sürecinde devam edecek anlamına gelmektedir. Bu ürün için sipariş sonrasında sipariş miktarı kadar irsaliye ve fatura oluşturulabilir

 

İptal : Sipariş içerisinde birden fazla satır olabilir. Buna karşın bu satırlardan bir tanesindeki öğenin siparişi iptal edilmiş olabilir. Bu durumda satır bazında iptal edebilmekteyiz.

Satır bazında iptal ettiğimiz ürün, Siparişin İrsaliyeye veya Faturaya aktarımında sürecine devam etmeyecektir. [ Şekil 2 ]

Şekil 2

[ Şekil 2 ]

de görüldüğü gibi, Buğday ve Darı Ürünümüzü 50’şer adet irsaliyeye aktarıyoruz. Bu durumda iki ürün içinde Satır Durumu “İşlenebilir” konumundadır. (Resimde 1. Adım)

 

  • Buğday ürününden 100 adet siparişimiz ve Darı ürününde 200 adet siparişimiz vardı. Biz Buğday ürününden ve Darı ürününden 50 şer adeti irsaliyeledik. Bu aşamada Darı ürününün Satır Durumunu “İptal” olarak değiştirip kaydediyoruz (Resimde 2. Adım)

 

  • Darı ürününün satır durumunu “iptal” olarak güncelledikten sonra, siparişimizi tekrar irsaliyeye aktar diyoruz ve (Resimde 3. Adım) görüldüğü gibi Aktarılacak satırlarda Darı ürünü artık gelmiyor. Ve Buğday ürünü için kalan 50 adet miktar getiriliyor.

 

  • Devamında Buğday ürünü için kalan 50 adet sipariş miktarının 25 adetini irsaliyelendiriyoruz. (Resimde 4. Adım)

 

  • Buğday ürününün satırında “F9” tuşuna bastığımızda ve/veya satıra tıklandıktan sonra sağ kenarda yer alan "Seçili Satırı Güncelle" simgesine tıklandığında karşımıza Satır detay Bilgileri geliyor (Resimde 5. adım) İrsaliye sekmesine baktığımızda 50 ve 25 adet iki defa irsaliyelendirildiğini görüyoruz. Şu anda 100 Adet Siparişin sadece 75 adet firmamıza geldi.

 

  • Buğday ürününün 100 adet siparişinin 75 adetinin gelmesinin yeteli olduğunu düşünüyoruz ve Satır durumunu “Kapandı” olarak güncelliyoruz. (Resimde 6. Adım)

 

  • Fiş üzerinden Detaylar sekmesinde Sevk Durumuna Baktığımda Durumunun Tamamlandı olduğunu görüyoruz.

Kapandı : Kapandı seçeneği,  Normal gidişatın aksine siparişteki ürün tamamen ve eksiksiz gelmediği halde, o siparişi kapatmak için kullanılır.  Şekil 2 de 6. Adımda görüntülendiği gibi 100 adet olan ana siparişin 75 adetini irsaliyeledik fakat bu kadar ürünün yeterli olduğuna karar verdik veya geri kalan 25 adeti farklı bir tedarikçiden tedarik ettik. Bu durumda bu siparişin açık konumda kalmasını istemiyorsak satırdaki ürünün “Kapandı” olarak seçilmesi yeterli olacaktır.