ORKESTRA

ORKESTRA

  orkestra orkestra.com.tr
  Sohbet   İndirme Merkezi

Ürün Sevkiyatı Nasıl Oluşturulur?

Sevkiyat, üretimi yapılan ürünlerin alıcılara ulaştırılması sürecinde yapılan işlerin tümüdür.

Sevkiyatı XML dosyası Kullanarak oluşturmak için

1- Ürün sevkiyatları listesinden "Yeni" butonuna tıklayarak yeni bir sevkiyat kaydı açınız.

2- Açılan ekranın sağ tarafında bulunan iconlardan "Kamyon" simgesine tıklayarak sevkiyata ekleyeceğiniz "XML" dosyasını seçiniz.

3- Seçtiğiniz XML dosyasında kayıtlı bulunan GLN numarası, Orkestra firma listenizde kayıtlı ise Sevkiyattaki firma alanına otomatik olarak eklenir.

4- Seçtiğiniz xml dosyasındaki ürünler de yine listeye otomatik olarak eklenir.

NOT: Seçtiğiniz ürünlerin bir kısmı pakette ise paket bozma işlemine gerek kalmadan direkt listeye eklemeye işlemi yapılır.

 

Sevkiyatı Manuel oluşturmak için

1- İTS perspektifinden "Stok İşlemleri" seçilir.

2- Stok İşlemlerinde bulunan "Ürün Sevkiyatlarına" çift tıklanarak kayıt listesi açılır.

3- Menüde bulunan "Yeni" simgesine tıklanarak sevkiyat kaydı oluşturulur.

4- Sevkiyat kartında "Kod" alanına mutlaka bilgi girişi yapılmalıdır. Kod alanı sistem tarafından otomatik oluşturulabildiği gibi Kullanıcılar elle kendileri de bilgi girişi yapabilirler.

5- Sevkiyatın yapılacağı firma mutlaka seçilmelidir. Firma alanında bulunan simgeye tıklayarak açılan listeden firma seçimini yapabilirsiniz. Yada Firma alanına, sevkiyaın yaplacağı firanın adını yazarak yine listeden ilgili firmayı seçebilirsiniz.

6- Sevkiyatı yapılacak ürünler barkod okuyucu ile okutularak listeye eklenebileceği gibi ekranın sağında bulunan ikonları kullanarakta ürünlerinizi listeye ekleyebilirsiniz.

7- Sevkiyat kaydınıza illaki tek tek ürün seçmek zorunda değilsiniz. Oluşturduğunuz paketleri de sevkiyatlarınıza ekleyebilirsiniz.

8- Belge numarası alanına sevkiyat ile ilgili kestiğiniz faturanın numarasını yazabilirsiniz. Böylece aradığınız kayıtlara ulaşmak daha kolay olacaktır.

Sevk Edilecek ürün veya ürünler Sevk Kaydına seçilirken 3 farklı yol ile yüklenebilir.

1- PST Dosyasından Yükle: Bu seçenek ile sevk edilcek ürünler PTS Dosyasından yüklenebilir.

Sevk edilecek ürünler PTS Dosyasından seçilecekse  "PTS Dosyasından Yükle" simgesine tıklanmalıdır. Açılan ekranda Dosya Yükle butonuna tıklanır ve sevk edilcek ürünlerin PTS Dosyası seçilir ardından tamam butonuna tıklanır. Listeye eklenen ürünlerden herhangi biri çıkarılmak istenirse    "Seçili Satırı Sil" simgesi kullanılmalıdır.

2- Kayıtlı Ürünlerden Seç: Bu seçenek ile Stok da bulunan ürünleri listeyen bir ekran açılır ve bu ekran üzerinden ürünleri seçmemizi sağlar.

Sevk edilecek ürünlerin seçilmesi için ekranın sağında   "Kayıtlı Ürünlerden Seç" simgesine tıklanmalıdır.Açılan "Eklenecek Ürünler" ekranında stok da bulunan ürünler listelenir. Listeye eklenen ürünlerden herhangi biri çıkarılmak istenirse    "Seçili Satırı Sil" simgesi kullanılmalıdır.

3- Kayıtlı Paketlerden Seç: Bu seçenek ile sevk edilmeye hazır ürün paketleri listesi açılır ve sevk edilcek paket seçilir. 

Sevk edilecek ürünleri yukarıdaki gibi tek tek seçebileceğiniz gibi sevk edilmeye hazır paketlerden de seçebilirsiniz. Paket eklemek için "Kayıtlı Paketlerden Seç"  butonuna tıklayınız.

Açılan "Eklenecek Paketler" ekranından sevk edilcek paketleri, yanlarında bulunan kutucukları işaretleyerek seçiniz ve listenize ekleyiniz.

Ürün Listesi

Ürün sevkiyatına eklenen "Ürün Paketleri" listede bordo renk ile gösterilmektedir. Her paketin içerisinde kaç adet ürün olduğu ise listede gösterilmektedir.

Sevkiyatlara eklenen ürünler ise ürün grupları halinde gösterilmektedir. Aynı ürüne ait seri numaları otomatik gruplandırılır. Sevkiyat kartının sağ üst köşesinde, ilgili sevkiyatta kaç adet ürün olduğu bilgisi yer almaktadır.

Listeden herhangi bir paketi yada ürünü çıkarmak isterseniz simgesini kullanmanız yeterli olacaktır.

Sevkiyat Notları

Hazırlamış olduğunuz "Ürün sevkiyatıyla" ilgili yazmak istediğiniz notlar varsa kart ü,zerinde bulunan "Notlar" alanını kullanabilirsiniz.

Sevk Edilmiş Ürünleri, Stoktan Takip Edebilme

Sevk edilmiş ürünleri yada paketlere eklenip sevk edilmiş paketlerin içindeki ürünlerin tamamını "Ürün Stok Girişlerinden" kontrol edebilirsiniz.

Ürün Stok grişleri kayıt listesinden "Stok Durumu" alanında filtreleme yaparak sevk edilmiş tüm ürünlerin listesine ulaşabilirisiniz.

Detaylarını incelemek istediğiniz ürünü çift tıklayarak açınız.

Açılan ekranda ürünün "Lot/Parti numarasını, son kullanma tarihini, seri numarasını" görüntüleyebilirsiniz.

Tarihçe sekmesine geçiş yaptığınızda ise ürünün tüm hareketlerini detaylı olarak listeleyebilirsiniz. (Çıkış= Sevk Edilmiş, Giriş= İade anlamını taşımaktadır)

Ürün Sevkiyatı Oluşturmanın Diğer Yolu

Ürün Sevkiyatı oluşturmanın diğer bir yolu ise; Ürün İadelerini kullanmaktır.

Ürün İadeleri kayıt listesinden; Sevk alınacak ürünlerin İade kaydı bulunur. Bulunan Ürün İadesi seçili iken menüde bulunan " Sevk Oluştur" simgesine tıklanır.

Böylece "Yeni Ürün Sevkiyatı" kartında daha önceden iadesi yapılan ürünler yada ürün paketleri otomatik seçilir gelir.

Ürün listesinde sadece "Sevk Edilecek" ürünleri bırakıp, geri kalan tüm ürün yada paketleri listeden çıkarınız ve kayıt işlemini tamamlayınız.

Oluşturulan Ürün Sevkiyatlarını Bakanlığa Bildirmek

Her iki işlem sonrasında da sevkiyat kartını kapatıp tekrar açınız. Kartı yeniden açtığınızda menüye "Dünya (İrsaliye İTS ve PTS Bildirimleri)" simgesi eklenecektir. Bu simgeye tıklayarak "Sevkiyat" işleminizi Sağlık Bakanlığına bildirmiş olursunuz.

Bildirim işlemini yaptıktan sonra kart üzerinde "Dünya" butonu görünmeyecektir.Aynı İade kartını açıp, "PTS" sekmesine geçiş yapınız.

Kontrol etmeniz gereken yer "Transfer Numarasıdır".

Eğer Bildirim yaptığınız halde "Transfer numarası" alanı boşsa tekrar bildirim yapmanız gerekecektir.

Tekrar bildirim işlemini "İTS Web Servis Gönderilerinden" yapmanız gerekmektedir.