ORKESTRA

ORKESTRA

  orkestra orkestra.com.tr
  Sohbet   İndirme Merkezi

Müstahsil Menüsü

Şekil 1

Müstahsil gönderimleri efaturacim.com üzerinde Excel ile yapılabilmektedir. Gönderim yapabilmek için efaturacim.com'a giriş yaptıktan sonra E-Müstahsil butonuna tıklıyoruz.

Şekil 2

Ardından "Örnek şablon indirmek için tıklayınız." linkine tıklayıp excel şablonunu dosyayı kaydet seçeneğini kullanarak bilgisayarımıza kaydediyoruz.

Şekil 3

Makbuz no, tarih, açıklama, bosrsa tescil oranı, sgk oranı, gv stopaj oranı, bağkur borcu, ödenmemiş borsa tutarı, adres, telefon, ve müstahsil satırları alanlarında gerekli bilgilerin girişini yaptıktan sonra Excel dosyamızı kaydediyoruz.

Şekil 4

Ardından "Gözat" butonuna tıklayıp kaydettiğimiz Excel şablonumuzu seçerek Aç butonuna tıklıyoruz. Dosyamızı seçtikten sonra "E-Müstahsil Belgesini Oluştur" butonuna tıklayıp belgemizin oluşmasını sağlıyoruz.

Şekil 5

Belgemiz oluştuksan sonra karşımıza önizleme sayfamız açılacaktır. İncelememizi yaptıktan sonra tüm bilgilerimiz doğruysa "E-Müstahsil Gönderimi iİçin Onay Veriyorum" onayını vererek "E-Müstahsil Makbuzunu Gönder" butonuna tıklayıp gönderim işlemimizi gerçekleştiriyoruz.

Şekil 6

Gönderdiğimiz E-Müstahsil Makbuzunu incelememizin iki yöntemi vardır. Birincisi "Faturalar" menüsünde bulunan "E-Arşiv Faturalar" alanına giriş yaparak Makbuz numarası, tarih, alıcı vs. bilgileri ile arama yaparak müstahsil makbuzlarımızı görebiliriz.

Şekil 7

İkinci yöntem olarak da E-Müstahsil menüsüne giriş yaparak yine Makbuz numarası, tarih, alıcı vs. bilgileri ile arama yaparak müstahsil makbuzlarımızı görebiliriz. Detayları incelemek için butonunu kullabilirsiniz.

E-Müstahsil İptali

E-Müstahsil iptalinde süreç aynı e-arşiv faturalardaki gibi işlemektedir. Dolayısıyla gönderilen bir e- müstahsil makbuzumuzu da iptal edebilmekteyiz ve iptal işlemlerinde e-arşiv iptallerindeki işlemlerin aynısı uygulanmaktadır. İptal işlemleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.