ORKESTRA

ORKESTRA

  orkestra orkestra.com.tr
  Sohbet   İndirme Merkezi

1300 Zarf Durumunda olan Faturanızı, Alıcı Taraf Görmediğini Söylüyorsa; Yapılacak İşlemler

Göndermiş olduğunuz e-Faturaların Zarf Durum Kodu 1300 olmasına rağmen, Alıcı taraf faturanın sistemlerine düşmediğini/göremediğini söylüyorsa yapmanız gereken işlemler aşağıdaki gibidir.

Gelirler İdaresi Başkanlığının resmi web sitesinde yayınlanan e-Fatura İzleme ve Analiz Aracını indiriniz. Bu uygulamaya Gelen/Gönderilen e-Faturaların XML kayıtlarını yükleyerek detaylarına ulaşabilir ve alıcı tarafa iletebilirsiniz.

E-Fatura İzleme ve Analiz Aracı


Birden fazla e-Faturayı aynı anda listeleyebilen ve excel çıktı üretebilen e-Fatura İzleme ve Analiz Aracı programımız mükelleflerimizin erişimine sunulmuştur. İlgili program ile e-Fatura kullanıcılarının döndüğü uygulama yanıtlarının yanı sıra Ticaret Bakanlığı üzerinden gönderilen ihracat ve yolcu beraberi eşya ihracı e-Faturaları için de Gümrük onayı ve red bilgisine ulaşılabilmektedir.
İndirmek için tıklayınız.

e-Fatura İzleme ve Analiz Aracı

e-Fatura İzleme ve Analiz Aracı

İndirmek için "tıklayınızlinkine tıklayarak programı indiriniz.

Programı, bilgisayarınıza indirdiğiniz konumdan açıp, çalıştırınız.

 

XML Kayıt Etme


Programa yüklemek için bir de faturanın XML dosyasını kayıt etmeniz gerekmektedir. e-Faturacım Portalına giriş yapıp, ilgili faturayı açınız.

"Özet Bilgi" ekranında geçiş yaptıktan sonra "XML İndir" butonuna tıklayarak, faturanın XML'ini bilgisayarınıza kayıt ediniz.

e-Fatura XML Kayıt Etme


E-Fatura İzleme ve Analiz Aracına XML'in Yüklenmesi


İndirmiş olduğumuz E-Fatura İzleme Aracı'nı açıyoruz. Açılan ekranda "Dosya" butonundan "Faturaları Yükle" seçeneğine tıklıyoruz.

E-Fatura İzleme Aracı

Açılan Fatura Seçme ekranından .xml formatındaki faturamızı seçiyoruz. Bu ekranda birden fazla fatura da seçip yükleyebilirsiniz.

Seçilen fatura veya faturalar üzerindeki tüm kontroller tamamlandıktan sonra liste halinde ekrana gelecektir.

Ekrana gelen fatura veya faturaların genel bilgilerini (numarası, tarihi, gönderici ve alıcı bilgileri ve tutarları) görebiliriz.

Durum kolonundaki "Detay" butonuyla birlikte faturanın durumunu görüntüleyebiliriz. Ayrıca faturaya verilen bir yanıt varsa bunun bilgisine de buradan ulaşmış oluyoruz.

Fatura Durum Detayı

 

E-Fatura Görüntüleyici


Gelir İdaresinin resmi web sitesi olan "https://ebelge.gib.gov.tr/anasayfa.html" sayfasına ilerliyoruz. Bu sayfa üzerinden E-Fatura Görüntüleyici'yi indirebiliriz.

E-Belge Web Sitesi

İndirilen E-Fatura Görüntüleme Programını açıyoruz ve açtıkan sonra "" butonu ile fatura seçme ekranına ilerliyoruz.

E-Belge Görüntüleyici

Açılan fatura seçme ekranında .xml formatındaki faturamızı seçerek ekrana yüklenmesini sağlıyoruz.

Fatura Seçme Ekranı

Ekranda açılan faturanın hem belge görünümünü hem de xml görünümünü görebiliriz. Sorgula butonu ile faturamızı sorgularız ve Sorgulama Sonucu ekranından faturanın durumunu öğrenebiliriz.

Fatura Sorgu Sonucu

 

 

Sık Sorulan Sorular