ORKESTRA

ORKESTRA

  orkestra orkestra.com.tr
  Sohbet   İndirme Merkezi

E-Fatura Gönderimi

Logo'da oluşturulan Satış ve İade faturalarınızdan sadece cari hesabı "e-Fatura kullanıcısı" olan faturalarınız, Orkestra'da "Bekleyen Faturalarda" listelenir.

Bekleyen Faturalar listesinde, oluşturulan faturalara ait bilgilere (cari hesap, Fatura Tipi, Net Tutar,e-Fatura Durumu vb.) hızlıca ulaşabilirsiniz. Fatura satırlarını görmek isterseniz, faturayı çift tıklayarak açıp, detaylarını inceleyebilirsiniz.

Bekleyen faturaları GİB'E göndermek için;

  1.  e-Fatura menüsünden "Bekleyen Faturalara" çift tıklayınız.
  2. Açılan "Bekleyen Faturalar" listesindeki Menüden  butonuna tıklayınız.
  3. e-Fatura Gönderim Sihirbazında bekleyen tüm faturalar listelenir. Aksi bir işlem yapılmadığı durumda "Listelenen Tüm Kayıtlar" Mühürlemeye gönderilmek üzere hazırlanacaktır.

Listedeki tüm faturaları değil de belirli faturaları göndermek isterseniz, faturaların yanındaki kutucukları işaretleyiniz ve "İleri" butonuna tıklayarak işlemlere devam ediniz.

Uygulanacak Uyarlama Seçimi

Her firma için bir tane varsayılan uyarlama kayıt edilir ve e-faturalar gönderilirken kullanıcıların herhangi bir seçim yapmasına gerek kalmaz. varsayılan uyarlamadaki tüm özellikler , tüm faturalara uygulanarak gönderilir.

Uyarlama seçimi ekranından seçim yapmanız, ancak birden fazla uyarlamanız olması durumunda kullanılır.  Örneğin bazı e-faturaları gönderirken irsaliye numarasının fatura üzerinde gösterilmesini istemiyorsanız bunun için ayrı bir uyarlama kayıt edilir. e-Fatura gönderim sırasında istenilen uyarlama seçilir ve uyarlamanın içindeki özelliklere göre faturanız hazırlanır.

Uygulanacak e-Fatura Profili

e-Fatura Profilleri kullanıcıların standartta yaptığı işleri, her defasında yapmak yerine 1 kere tanımlanması sonucunda işleri kolaylaştırmaktadır.

Örneğin, muhasebe programınızda KDV Muafiyeti ekleyebileceğiniz bir alan olmadığını varsayalım. Ancak e-fatura gönderirken KDV muafiyeti eklenmesi zorunludur ve göndereceğiniz faturanın 20 satırlı bir fatura olduğunu varsayarsak her bir satıra gidip, manuel olarak KDV muafiyet kodunun eklenmesi gerekmektedir. Kullanıcının bu işlemi yapmasına gerek kalmadan bir profil tanımlanır ve profildeki kurallara uygun olarak muafiyet kodunu Orkestra programı satırlara kendisi ekler.

4. Seçilen fatura/faturaların, e-Fatura dokümanı (UBL XML Dosyası) oluşturulur. Her bir faturanın numarasının olduğu linke tıklanarak faturalar gönderilmeden önce incelenebilir.

Örn : EBR2018000000196.xml Faturanın içeriğinde herhangi bir hata olması durumunda "İptal" butonuna tıklayarak ekranı kapatınız ve muhasebe programınızda fatura üzerinde gerekli değişiklikleri yapınız.


"İleri" butonuna tıklandığında ise yeni bir "Onay" penceresi açılacaktır.

"Başarıyla oluşturulan dokümanlar ilgili faturalar ile ilişkilendirilecektir. İşlemlere devam edilsin mi?" ekranında "Evet" butonuna tıklanarak işlemlere devam edilir.

UBL Dosyaları oluşturulmuş e-faturalar artık gönderilmeye hazırdır.

5.Son olarak oluşturulan e-faturalar "GİB'e" gönderilecektir. Listelenen tüm e-faturaları gönderebileceğiniz gibi, kenarındaki kutucukları işaretleyerek sadece istediğiniz faturaları da gönderebilirsiniz. "İleri" butonuna tıklayarak işlemlere devam ediniz.

6. Seçilen e-Faturalar, entegratör firma olarak sizin yerinize bizim tarafımızdan imzalanır. Gelirler İdaresi başkanlığına iletilir. ve Onay gelmesi durumunda da oradan alıcısına iletilir.

Artık "Gönderilen e-Faturalar" listesiniz açınız ve faturalarınızın alıcısına başarıyla ulaşıp ulaşmadığını oradan kontrol ediniz.