ORKESTRA

ORKESTRA

  orkestra orkestra.com.tr
  Sohbet   İndirme Merkezi

eCTD PDF Dosyaları Sıkıştırma

İEGM'ye gönderilecek Ruhsat dosyalarında uyulması gereken kurallardan birisi de dosyaların boyutudur. Toplam dosya boyutunun 10MB’ı aşması durumunda ve dosyaların ortalama sayfa boyutunun 100KB’ı geçmesi durumunda Orkestra kullanıcıları uyarmaktadır. Bu gibi durumlarda ek programlara ihtiyaç duymadan Orkestra içerisinde dosyalarınızı sıkıştırabilirsiniz.

PDF Dosyalarınızı sıkıştırmak için;

1- Dosyalama Sisteminde, büyük boyutlu pdf dosyalarınızı sıkıştırmak için; İlgili dosyaya "Dosya Listesinde" iken sağ tıklanır.

2- Açılan listeden "Gelişmiş İşlemleri" seçtiğinizde "PDF Dosyasını Sıkıştır" seçeneğini seçiniz.

3- PDF Dosyasını Sıkıştır ekranında, işlem sonunda dosyanızın nereye kayıt edileceğine karar vermelisiniz.

Sunucuya Kaydet: İşlem sonucu oluşan dosyalar tekrar sunucuya yüklenir.

Yerel Kaydet: İşlem sonucu oluşan dosyalar yerel bir dizin altına kopyalanır. İşlem sonucu oluşan dosyayı bilgisyarınıza kaydetmeniz için "Yerel Kaydetme" yetkinizin olması gerekmektedir.

Dosyanızın yükleneceği alanı seçtikten sonra "İleri" butonuna tıklayarak işleme devam ediniz.

 

4- PDF dosyanızda yer alan içerikler, bu ekranda seçtiğiniz özelliklere göre sıkıştırılır. Varsayılan olarak ve önerilen eğer dökümanınız içerisinde renki içerik yer almıyorsa bu değerlerle işleme devam etmenizdir.

5- Eğer renkli resimler var ise "Renkli Resim İçerikleri Çevrilsin" seçeneği de işaretlenmelidir.

Resim Kalitesini Düşür: Pdf belgenizin sıkışması için resim kalitesinin düşmesi gerebilir. Bu durumlarda "Resim Kalitesini Düşür" seçeneği işaretlenmelidir. Renkli Resim İçerikli Çevrilsin, işaretlendiğinde bu seçenekte otomatik olarak işaretlenmektedir.

Boyutu Küçülüyorsa Gri Tonlara Çevir: Belgenizde bulunan resimler "Siyah-beyaza" çevrildiğinde bazı alanlardaki görüntü bozulabilir. Bundan dolayı resimlerei siyah beyaza çevirmek yerine, Gri tonlara çevirmeyi tercih edebilirsiniz.

 

6- PDF Sıkıştırma için seçeneklerinizi belirledikten sonra "İleri" butonuna tıkayarak işlemlere devam ediniz.

7- Tarama İşlemi Detay ekranında dosyanız sıkıştırılırken detaylar listelenecektir.

Örneğin dosyanın orjinal boyutu 14,05 MB iken Siyah-Beyaz resimler sıkıştırıldığında dosya boyutu 3,26 MB oluyor. İşlem tamamlandığında "İleri" butonuna tıklayarak bir sonraki ekrana geçiniz.

NOT 1 : Bazen belgeleriniz siyah- beyaz görünüyor olsa da aslında içerikleri siyah beyaz olamayabilir. Bu gibi durumlarda Pdf sıkıştırma işlemi sonucunda dosyanız küçülmüyorsa, dosyanız siyah beyaz olsa bile "Geri butonuna tıklayarak "Renkli Resim İçerikleri Çevrilsin" seçeneğini seçtikten sonra tekrar sıkıştırmayı deneyiniz.

NOT 2 : Siyah-beyaz olan dosyalarınıza PDF sıkıştırması yaparken bazen aşağıda anlatılan durumla karşılaşabilirsiniz.

Örneğin Dosyanızın zemini beyaz yazıları ise siyah. Sıkıştırma sonucu dosyanızın zemini siyah, yazıları beyaz olmuşsa ;

1- Bu durumda belgenizi yerelinize ( bilgisayarınıza ) kayıt ediniz.

2- Cute PDF çevirici ile dosyanızı siyah beyaz olarak tekrar yazdırın. Cute PDF bilgisayarınızda kayıtlı değilse buraya  tıklayarak indirebilirsiniz.

3- Yeniden yazdırdığınız dosyanızı Orkestra içerisine kayıt ediniz ve tekrar PDF sıkıştırma işlemini yapınız. Dosyanızda bozulma olmayacaktır.


8- Sıkıştırma sonucu oluşan dosyanız ekranda listelenecektir. "İçerik Önizleme" butonuna tıklayarak dosyanızı inceleyebilirsiniz. "Son" butonuna tıkladığınızda ilk ekranda dosyanızı kayıt etmek istediğiniz yere dosyanız "Yerel Bilgisayarınıza" veya "Sunucuya" kayıt edilir.