ORKESTRA

ORKESTRA

  orkestra orkestra.com.tr
  Sohbet   İndirme Merkezi

Satış İrsaliyesi: Aktarım

Çark Butonu ile Aktarım Seçenekleri

Oluşturulan irsaliyeyi faturaya aktarmak için  butonuna tıkladığımızda karşımıza aşağıdaki görseldeki gibi aktarım seçenekleri gelecektir.

İrsaliyeleri Faturala- Ekrana Getir: Bu seçenekle seçili olan irsaliyeyi direkt faturaya olduğu gibi taşıyarak kaydetmemize olanak tanır.

Seçilen İrsaliyeleri Toplu Faturala: Kaşımıza seçilen irsaliyeleri her irsaliye bir fatura, her gün bir fatura, tümü tek fatura, işyeri veya ambara göre gruplama, Referans tarihi seçme, Fiş tarihi hesaplama, Ödeme hareketlerini aktarma, kur bilgisi güncelleme seçimi gibi seçenekler mevcuttur. Seçimlerimizi yaparak tüm irsaliyeleri topluca faturalamamıza olanak tanır.

Tarih Aralığını Toplu Faturala: Tarih Aralığını Toplu Faturala işlemi seçildiğinde seçilen tarihten önceki tüm irsaliyeleri, gruplama yöntemi belirleyerek, İşyeri veya ambara göre gruplayarak, fiş referans tarihi belirleyerek vs. aktarılabileceği seçenekler mevcuttur. Oluşturulacak faturaya uyan seçenekler seçilerek “Son” butonuna tıkladığımızda zahmetsiz bir şekilde aynı bilgileri yeniden girmek zorunda kalmadan faturalarımız oluşturulur. Oluşan faturada “Kaydet” butonuna tıklayarak faturamızı kaydedebiliriz.

 

İrsaliye İçerisinden Aktarım

Satış irsaliyesi içinde yer alan "Aktarım" butonu ile de irsaliyeyi faturaya aktarabilirsiniz. Aktarım yaparken yapıbilceğimiz değişiklikler şu şekildedir:

Fiş Zamanı: Fatura zamanıdır ve aktarım esnasındaki güncel saat bilgisini getirir. Dilerseniz bu fiş zamanını değiştirebilirsiniz.

Fatura Türü: İrsaliyeyi perakende satış, toptan satış, konsinyeden satış ve z raporu olmak üzere 4 farklı fatura türünde aktarabilmenizi sağlar.

Aktarımda Kur Güncellemesi: Aktarımdaki kur bilgisinin aynı kalması ya da güncel kur değeri ile değişmesi için kullanılır. 3 farklı yöntem mevcuttur.

 • "Kurlar Aynı Kalsın" ile kurların aynı kalması sağlanır.
 • "Güncellensin(YPB Değişsin)" ile yerel para biriminin de değişmesi ile birlikte kurlar da değişir.
 • "Güncellensin(YPB Sabit)" ile yerel para birimi sabit kalır ve kurlar değişir.

Satır Masraf/İndirim: Satırdaki masraf ve indirimlerin nasıl aktarılacağı belirlenir.

 • Aynen Aktar: Satır masrafı ve indirimleri aynı şekilde aktarılır.
 • Orana Çevir: Satır masrafı ve indirimlerin orana çevrilerek aktarılması sağlanır.
 • Tutara Çevir: Satır masrafı ve indirimlerin tutara çevrilerek aktarılması sağlanır.

Genel Masraf/İndirim: Genel masraf ve indirimlerin nasıl aktarılacağı belirlenir.

 • Aynen Aktar: Genel masraf ve indirimleri aynı şekilde aktarılır.
 • Orana Çevir: Genel masraf ve indirimlerin orana çevrilerek aktarılması sağlanır.
 • Tutara Çevir: Genel masraf ve indirimlerin tutara çevrilerek aktarılması sağlanır.

Fiş Durumu: "Taslak", "Normal", "Onaylı", "İptal" olmak üzere 4 farklı fiş durumu ile irsaliyemizi faturaya aktarabiliriz.

E-Fatura Durumu: "Otomatik" ve "Kapsam Dışı" olarak 2 farklı e-fatura durumunda aktarım yapılabilmektedir.

 • Otomatik: Fiş durumu "Normal" ve otomatik olarak aktarım yapıldığında e-fatura durumu kapsam dışı olacaktır. Fiş durumu "Onaylı" ve otomatik olarak devam edilirse de fatura e-fatura ya da e-arşiv olarak oluşmaktadır.
 • Kapsam Dışı: Faturaya kapsam dışı olarak aktarılmasını sağlar.