ORKESTRA

ORKESTRA

  orkestra orkestra.com.tr
  Sohbet   İndirme Merkezi

Fatura Tipleri : Kamu Faturası

Kamu Faturası gönderirken GİB’in belirlediği iki zorunlu alan vardır. Bunlar ikinci Vergi Kimlik Numarası ve IBAN bilgileridir.

Kamu Faturası logonun “Satış Faturaları” kısmında yeni fatura oluşturularak yapılır. Fatura oluşturulurken kullanılan carinin kamu carisi olması gerekir.

İlgili carinin cari hesap kartı açılır. Detaylar seçeneğine girilir. Burada girmemiz zorunlu olan kamu kuruluşunun ikinci Vergi Kimlik Numarası aşağıdaki görselde gösterilen “Özel Kod” alanlarından kullanmadığınız bir tanesine yazılır ve kaydedilir.

Logoda Faturanızı oluşturulduktan sonra Orkestra programındaki Logo Tanımlarında bulunan firmalardan ilgili firma seçilir. Firmanın üzerine sağ tıklayıp gelen seçeneklerden değiştir seçilir.

Açılan pencerede “E-Fatura Uyarlamaları” sekmesine girilir. Burada Genel E-Fatura seçili olup Kopyala seçeneğine basılarak yeni bir uyarlama yapılır.

Uyarlamanın adı değiştirildikten sonra aşağıdaki görselde görüldüğü gibi Betik(Fatura) yazan alana girilir.

Betik Fatura alanının içerisine aşağıda bulunan betik kodu ekliyoruz. Başka bir kod varsa silinir.

Betik Kodunun içinde bulunan “SPECODE2”’de bulunan 2 yerine logo da cari hesapta yazdığınız Özel Kod alanının numarası hangisi ise o numarayla değiştirilir.

ÖzelKod : SPECODE

ÖzelKod2 : SPECODE2

ÖzelKod3 : SPECODE3

ÖzelKod4 : SPECODE4

ÖzelKod5 : SPECODE5

Sonra girilmesi gereken İBAN aşağıdaki görselde gösterilen yere yazılır.

Son olarak Kaydet Butonuna tıklayarak uyarlama kaydedilir.

Bekleyen E-Faturalar Kısmında Faturayı göndere basıldığında çıkan pencerede yapmış olduğunuz uyarlama seçilir ve İleriye basarak faturanın ön izlemesine bakıp kontrol edebilir.

Faturanın ön izlemesinde aşağıdaki görselde görüldüğü gibi Senaryosunda KAMU yazmaktadır.

Faturanın XML’inde de 2. VKN ve İBAN numarası görülmektedir.