ORKESTRA

ORKESTRA

  orkestra orkestra.com.tr
  Sohbet   İndirme Merkezi

Fatura Tipleri : Tevkifat

Gelir İdare Başkanlığının UBL 2.1 geçiş ile yaptığı değişiklikler ile Orkestra E-Fatura üzerinde Güncellemeler olmuştur.

GİB’den güncelleme ile farklı tipte faturalar oluşturulmaktadır. Önceden bulunan Satış ve İade fatura tiplerine Tevkifat, İstisna ve Özel Matrah tipleri eklenmiştir.

Tevkifat

Tevkifatlı ürün eklenen faturalar güncelleme öncesinde Satış Faturası olarak görünmekteydi. Ancak güncelleme ile birlikte fatura üzerine Tevkifatlı ürün ekleniyorsa Faturanın Tipi Tevkifatlı Fatura olacaktır.

Tevkifatlı Faturayı gönderirken eğer ilgili satırlara "Tevkifat Kodu" eklenmemişse ekranda "E-Fatura xml dökümanı oluşturulamadı: Faturanın 1. Satırı için tevkifat kodu verilmemiştir." uyarısı verilir.

Bu durumda kullanıcılar "Bekleyen Faturalarda" ilgili faturanın, ilgili satırını çift tıklayarak açmalıdır. Sonrasında açılan ekranda ise "Tevkifat Kodu" alanında bulunan "..." simgesine tıklayarak ilgili listeyi açınız.

Malzemeye ait Tevkifat kodunu seçtikten sonra ekranı kayıt ederek kapatınız.

Ürünlerinizin Tevkifat oranları GİB'in belirlediği 0/10, 2/10, 5/10, 7/10 ve 9/10  dışında olmamalıdır. Doğru ürüne doğru Tevkifat kodunu seçmelisiniz.

Yanlış eşleştirme yapmanız durumunda e-Fatura Gönderim İşlemi sırasında Program sizi uyaracaktır.

İlgili Faturayı Mühürlenecek yada Zarflanacak Faturalar listesine getirip açtığınızda Fatura Tipinin "Tevkifat" olduğunu göreceksiniz.