ORKESTRA

ORKESTRA

  orkestra orkestra.com.tr
  Sohbet   İndirme Merkezi

Sayım Sonrası Ambar Sıfırlama

 

Sayım sonrası ambar sıfırlama sihirbazında aynı ambarda sayımı yapılan stok sayım fişlerinin mevcut stoklara göre sayılmamış, eksik ya da fazla olanlarının listelenebilmesini sağlayan bir sihirbaz olarak kullanılabilmektedir.

Resim1

Sihirbazı çalıştırmak için çarktan "Sayım Sonrası Ambar Sıfırlama" seçilir.

Resim2

Açılan ekranda:

Sayım Ambarı: Ambar seçimi yapılır. Seçmiş olduğumuz ambara göre sayım kontrolü yapılacaktır. Bu seçimde stok fişlerinin kontrol açısından aynı ambara ait olması önemlidir.

Resim3

Sıfırlama Referans Tarihi: Sayım fişlerinden işleme alınacak tarihe göre seçim yapılır.

Referans Sayım Fişleri: Sayım fişi ekleme ve çıkarma işlemi yapılır. Burada seçilecek olan fişlerden, seçmiş olduğunuz ambara ait stok sayımı gerçekleştirilecektir.

Öncelikle ilgili ambarın fişleri seçilir ve ileri butonuna tıklanır.

Resim4
Resim5

İleri butonuna basıldığında seçmiş olduğunuz ambardan ilgili fişlerden stok kontrolü yapar. Bu kontrol sonucunda sayım eksiği ve sayım fazlası var ise bize yeni malzeme fişi oluşturur.

Oluşan malzeme fişini kaydettiğimizde bu malzeme fişine göre stok artımı veya azalımı olacaktır.

Örneğin:

Resim6

Resimde görüldüğü gibi Ümitköy-1 ambarındaki sayım için seçilen 2 adet stok sayım fişinin tamamlanmasına rağmen sistem sayılmayan ürün için ekranda ilgili ürünün bilgilerini göstermektedir.

Senaryo1: Bu sayım eksiği bilginiz dahilinde ise malzeme fişi kayıt edilir. Bu malzeme fişine göre sayım eksiğindeki miktar kadar, mevcut ürün stoğundan bu miktar düşecektir.

Senaryo2: Ekrana gelen ürün sayılmadı ise bu durumda yeni stok sayım fişi oluşturularak sayım yeniden yapılabilir.

 

NOT:

Stok sayım fişi kayıt durumu taslak durumunda iken onay verilmediği sürece malzeme fişlerine etki etmeyeceği gibi stokları da etkilememektedir.

Resim7

Eğer stok yeri bazlı bir takip yapılıyorsa varsayılan stok yeri seçili olmalıdır.

Resim8