ORKESTRA

ORKESTRA

  orkestra orkestra.com.tr
  Sohbet   İndirme Merkezi

Gelen e-Faturaların Logo' ya Aktarılması

Gelen e-Faturaların Logo'ya Aktarılması


Müşterileriniz tarafından size gönderilen e-Faturaları Logo Muhasebe programınıza işlemeniz gerekmektedir. Faturaları isterseniz Orkestra'dan otomatik olarak aktarabilirdiğiniz gibi manuel işlediğiniz faturaları Orkestra'daki faturalar ile de ilşkilendirebilirisniz.

Gelen faturayı Otomatik aktarmak için;

1- Fatura kaydını çift tıklayarak açınız.

2- Açılan karttaki menüden "Logo'ya Aktar" butonuna tıklayınız.

3- Yeni açılan pencerede, seçtiğiniz e-Fatura dokümanının içeriği yorumlanarak içeri almaya hazır hale getirilir.

Hazırlanan e-fatura içerisinde yer alan bilgiler satırlar halinde sıralanır.

"Durumu" alanından çözümlenen yada eşleşmeyen kayıtları kolaylıkla görebilirsiniz.

Faturada bulunan ve eşleşmeyen kayıtları, satırların sonundaki "Listeden Kayıt Seç" butonuna tıklayarak kendi ürün/cari hesap/birim tanımlarınızla eşleştiriniz.

Detaylar

Detaylar sekmesinde faturaya ait detay bilgileri ekleyebilirsiniz. Burada yazdığınız tüm bilgiler Logo'ya aynen aktarılcaktır. (Hedef Kasa, Yetki Kodu, Bedelsiz Ürünler vb.)

NOT: Detaylar sekmesindeki açıklama kısmına herhangi bir açıklama yazmanız durumunda; gelen faturanın açıklama kısmında yazan bilgiler silinir ve sadece sizin buraya yazdığınız açıklama görünür.

Satınalma Faturası Tipi

Satınalma Faturası

Gelen bir e-Faturayı LOGO'ya aktarırken, varsayılan Satınalma Faturası tipi olarak; "Satıl Alma Faturası" seçili gelir.  Gelen Faturanın Satınalma Faturası tipinde içeris aktarılması, satırlara malzeme, hizmet, masraf her tipte kayıt eklenebileceği anlamına gelmektedir.

Alınan Hizmet Faturası

Fatura tipi olarak Alınan Hizmet Faturası seçilmesi durumunda satırlarda sadece "Hizmet" bilgisi olması gerekmektedir.

Satınalma (Başlık Bilgileri)

Fatura tipi olarak, Satınalma (Başlık Bilgileri) seçilmesi durumunda faturadaki hiçbir eşleştirme, satır bilgisi kayıt edilmez. Sadece Cari Bilgisi ve fatura numarası alınarak boş fatura oluşturmaya olanak sağlar.

Fatura Detayları

Gelen faturayı Loga'ya aktarırken "Fatura Detayları" ekranında kullanıcının iş yükünü azaltmak için
"Hedef Kasa
Ticari İşlem Grubu
Yetki Kodu
Satış Elemanı
Ödeme Planı
Kasa Fiş No
İligili Proje
Özel Kod
Belge Numarası
Sevkiyat Hesabı "  alanlarına veri girişi yapılabilir. Giirlen veriler, aktarılan faturada Logo içerisinde eklenir. Bu sayede kullanıcı, Logo'ya aktarılan faturayı açıp içerisine ekstra bir bilgi girişi yapmamış ve zaman tarsarrufu sağlamış olur. 

Bu alanların hepsine veri girişi yapılmak zorunda değildir. İhtiyaçlarınız doğrultusunda gerekli alanları doldurarak işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Döviz

Dövizli fatura gelmesi durumunda "Döviz" sekmesinde gönderilen döviz türü, faturanın dövizli tutarı ve kur bilgisini bu ekrandan görebilirsiniz.

İrsaliyeler

Eğer size gelen e-Faturanın "İrsaliye" kaydını daha önceden oluşturmuşsanız bu ekrandan faturayı ilgili irsaliye ile eşleştirebilirsiniz.

e-Fatura İrsaliye Numarasından Bul: Oluşturulan irsaliye kaydının, gelen e-Faturadaki bilgilerle aynı olması gerekmektedir. Yoksa eşleştirilen kayıt olmadığı için liste boş gelecektir. (Tarih, Fiş No, Belge No)

Not: Oluşturulan irsaliyenin içeriğinin boş olması yada ürün hizmet içermesi önemli değildir.

Ürün Hizmet İçeren İrsaliye Bul: Hiçbir fatura ile ilişkilendirilmemiş ve içerisinde ürün/hizmet bulunan irsaliyeler listelenir.

Tüm İrsaliyelerden Seç: Hiçbir fatura ile ilişkilendirilmemiş olan tüm irsaliyeler listelenir.

Tüm eşleştirmelerinizi yaptıktan sonra, İleri butonuna tıklayarak logoya aktarma işlemini tamamlayabilirsiniz.

Açılan "Onay" penceresini "Fatura kayıtları Logo veritananına kaydedilecektir. İşleme devam edilsin mi?" onaylayarak kapatınız.