ORKESTRA

ORKESTRA

  orkestra orkestra.com.tr
  Sohbet   İndirme Merkezi

Çalışma Planları

İlaç satış ve pazarlama faaliyetlerinde, ziyaret tutarlılığı ve doğru müşteri ziyaretleri büyük önem taşımaktadır. Bu amaçla pazarlama ve satış faaliyetlerinde bulunan personelin günlük/haftalık/aylık planları planları yapılmakta; ofis içerisinde yapılacak herhangi bir işten doktor, eczane,depo ve hastane ziyaretine tüm yapılacak işler plan içeriisne yazılmaktadır.

Çalışma planlarının realizasyonu rapor olarak alınabilmektedir.

Çalışma planları, şirket çalışanlarının günlük olarak yapacağı ziyaretleri ( doktor, eczane, depo ve diğer ) düzenleyeceği alandır.
Hangi kişi yada firmalarla saat kaçta , nerede buluşulacağı buradan tanımlanır.
Yeni çalışma planı oluşturmak için;
Genel Perspektif > Biem > Çalışma Planları yolu izlenmelidir. Çalışma Planları nesnesine çift tıklandığında açılan browserda bulunan menüden "Yeni" simgesine tıklanır.

Açılan "Yeni Çalışma Planı" ekranında  çalışanlar, çalışma planlarının tarih bilgisini en başta belirterek o güne ait çalışma planını oluşturmaya başlarlar.
Standart çalışanlar sadece kendine ait çalışma planı hazırlayabilirler ve diğer çalışanlara ait çalışma planlarını görüntüleyemezler.  Sistem yöneticisi ise tüm kullanıcıların hazırlamış olduğu çalışma planlarını inceleyebilir.

Çalışanlar, plan sahiplerini ( kendilerini ) ve çalışma planının tarihini belirledikten sonta "Son" butonuna tıkladıklarında "Onay" ekranı açılacaktır. Çalışanın adı ve plan tarihinin onayı alınmak istenmektedir. Eğer bilgiler doğru ise "Evet" butonuna tıklanarak "Çalışma Planı" hazırlanmaya başlanabilir.

Kullanıcı adının ve çalışma planının tarihinin yazılı olduğu kart otomatik olarak açılmıştır.  Çalışan tanımının yapıldığı alan artık pasiftir değiştirilemez. Zaten her kullanıcı kendisi için çalışma planı oluşturabileceği için değiştirilmesine gerek yoktur. Çalışma planında doldurulması gereken ilk alan "Genel" sekmesi altında bulunan alanlardır.

Çalışan alanında olduğu gibi Planlanan günün tarihide değiştirilemez. Başka bir güne ait çalışma planı oluşturulmak istenirse "Yeni " bir kayıt oluşturulmalıdır.
Çalışanlar "Gün Tipi" alanından 2 seçim yapabilirler. "Çalışma Günü" ve "Tatil Günü". O gün içerisinde ortalama yapılacak olan Km ise "Hedeflenen Km" alanına yazılmalıdır. Gün içerisinde yapılacaklarla ilgili notlar tutulmak istenirse de "Notlar" alanı kullanılabilir.

Çalışanların plan içerisinde doldurması gerekli alanlardan diğeri ise "Doktor Ziyaretleridir". Eğer çalışan planın hazırlandığı gün içerisinde doktor ziyareti yapacaksa, ilgili doktorları listeden seçip planını hazırlamaya devam etmelidir.

Listeye Doktor eklemek için ;

Menüde bulunan "Yeni" simgesine tıklanır. Açlan "Yeni Kayıt ( Doktor Ziyaret Planı)" kartından doktoru seçmek için ilgili alan sonunda bulunan  çalışma planları simgesine tıklanır.  Açılacak olan ekran " Genel Perspektif > Biem > Doktorlar " listeleme ekranıdır. Ziyaret edilecek doktor listeden seçilerek ziyaret planına eklenebilir. Eklenen doktorun kişi katında hem iş hemde muayenehane adresi var ise her iki alanda dolu olarak gelecektir. Bu durumda çalışanlar doktoru iş yerinde mi yoksa muayenehanede mi ziyaret edeceklerini "Ziyeret Yeri" alanından belirlemelidir.

Doktor alanı sonunda bulunan çalışma planları simgesine tıklandığında açılacak olan liste " Genel Perspektif > Biem > Harici Atamalar > Harici Doktor Atalamarı" alanında tanımlanmış doktorlardır.  Harici Doktor Atamaları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Ziyaret saatini belirlemenin 2 farklı yolu vardır.

1- Ziyaret saati alanına saat elle yazılır. Örn: 12:45

2- Ziyaret saati alanı sonundaki simgeye tıklandığında açılan saatten akrep ve yelkovan hareket ettirerek saat belirlenebilir.

Saati elle yazdıktan sonra bu alana yine tıklarsanız yazdığınız saat ve dakika saat üzerinde gösteriliyor olacaktır. Saatin altındaki "Şimdi" yazısına tıklarsanız "İçinde bulunduğunuz saat ve dakika" görüntülenecektir.

Doktor Ziyaretleri ekranında doktorlara ait başka bilgilerin kolonlarda gösterilmesi isterseniz kolonların üstüne sağ tıkladığınızda açılan seçeneklerden "Uyarla" komutu seçilmelidir.

Açılan "Kayıt Listesini Uyarla" ekranından görüntülenmesini istediğiniz veri sütunlarını sol sütundan sağ sütuna taşıyarak istediğiniz veri sütunlarını " Doktor Ziyaretleri" ekranına eklemiş olursunuz. Kolon uyarlama hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

"Depo Ziyaretleri" sekmesinde ise ziyaret edilecek Ecza Depolarının adı ve ziyaret saati belirlenecektir.

Yeni ecza deposu ziyaret planı hazırlamak için "Depo Ziyaretleri" ekranında bulunan menüden "Yeni" simgesine tıklanır. Açılan "Yeni Kayıt (Depo Ziyaret Planı)" kartından ziyaret edilecek depo seçilir. Eğer "Harici Ecza Deposu Ataması" alanında depolar tanımlamışsanız , o listedeki depolara kolayca ulaşmak için çalışma planları simgesine tıklamalısınız.
Depo ziyaret saatini ise "Doktor Ziyaret" saatinde olduğu gibi ayarlayabilirsiniz. Kolon uyarlama işlemini burada da uygulayabilirsiniz.

Eczane Ziyaret planı hazırlamakta depo ziyaretleri ile aynıdır. "Eczane Ziyaretleri" sekmesinde bulunan menüden "Yeni" sekmesine tıklanır ve açılan "Yeni Kayıt (Eczane Ziyaret Planı)" ekranından ziyaret edilecek eczane ve saati belirlendikten sonra kayıt edilir.

Diğer sekmesinde ise "Doktor , depo ve eczane" dışındaki yapılacak olan görüşmelerin tipi ve ziyaret saatleri kayıt edilir. Yeni Plan Tipi kayıt etmek için alanın sonunda bulunan çalışma planları simgesine tıklanır ve açılan "Plan Tipleri Ekranında" yeni tipler kayıt edilir. Örn: İkili görüşme , pazarlama müdürü ile görüşme v.b.

İlgili tarihte yapılacak ziyaretler plana yazıldıktan sonra kayıt edilerek işlemler tamamlanır.