ORKESTRA

ORKESTRA

  orkestra orkestra.com.tr
  Sohbet   İndirme Merkezi

E-Arşiv Faturası Nasıl İptal Edilir? Raporda Nasıl Kontrol Edilir?

FATURANIN GÖNDERİLİP / GÖNDERİLMEDİĞİNİN KONTROLÜ YAPILMALI


e-Arşiv faturaların iptal edilebilmesi için öncelikli olarak e-arşiv faturalarınızı göndermeniz gerekmektedir.
Orkestra e-arşiv Faturaları listesinde faturanın “e-Fatura Durumu : Sunucuya Gönderildi” yada “Gib’e Gönderildi” olmalıdır.
Faturanız e-arşiv numarasını almış olsa bile, Orkestra'da e-arşiv faturaları listesinde “ e-Fatura Durumu : Gib’e gönderilecek ” durumunda ise bu faturayı iptal edemesiniz. Öncelikli olarak faturayı mutlaka göndermelisiniz.

LOGO PROGRAMINDA FATURA İPTAL EDİLMELİDİR


Gönderdiğiniz e-arşiv faturasının iptalini entegratöre, entegratörün’de GİB’e bildirebilmesi için faturanızı mutlaka Muhasebe programında iptal etmelisiniz.

Bunun için LOGO Muhasebe programını açınız ve Faturanızı bulunuz.
Fatura’ya sağ tıklayıp “İptal Et” seçeneğini seçiniz.
Bu aşamada “İptal Et” seçeneği çıkmıyorsa LÜTFEN BAYİNİZ ile iletişime geçiniz.

Yetkiniz ile ilgili bir sorun olabilir.

ORKESTRA’dan İPTAL FATURALARINIZIN BİLDİRİMİNİ YAPINIZ.


E-arşiv Faturaları listesinden, az önce muhasebe programınızdan iptal ettiğiniz fatura/faturalarınızı bulunuz ve seçili duruma getiriniz.
Menüde bulunan “Durum Değiştir/ İptal” butonuna tıklayınız. Açılan seçeneklerden, sadece seçilen yada tüm iptal edilen faturaların iptal kayıtlarını entegratöre aktarabilirsiniz.

İptal Edilen Faturaları Aktar ( Seçilenler ) : Fatura listedinde sadece seçili olanlar faturaların iptalini Entegratöre aktarır.
İptal Edilen Faturaları Aktar ( Tüm Bekleyenler ) : Fatura listesinde , iptal edilmiş tüm faturaları listeler ve bildirilmemiş olanları Enregratöre aktarır. Arada aktarılmamış, unutulmuş faturalar varsa bu seçenek kullanılabilir.
Bu 3 adım sonrası e-Arşiv faturalarınızın iptali gerçekleşecektir.

 

ACABA FATURANIN İPTALİNİ YAPABİLDİM Mİ? Entegratörden Kontrol Edelim


Yukarıdaki anlatılan 3 adımı uyguladıktan sonra, "Acaba faturanın iptalini yapabildim mi", Faturam İptal edildi mi?" yada "Şu an Faturamın son durumu nedir?" gibi sorularınızın cevabını entegratöre'e bağlanarak bulabilirsiniz.

Orkestra'da bulunan "e-Faturacım Bağlantısı" butonuna tıklayarak , Entegratör giriş bilgilerini bilmiyorsanız bile hızlıca hesabınızı görrüntüleyebilirsiniz.

Tarayıcıda  Aç butonuna tıklayrak giriş işlemini başlatınız.

Açılan entegratör sayfanızdan "Faturalar" menüsünden "E-arşiv Faturaları" seçiniz ve "Ara" butonuna tıklayınız.

Gönderim/Alım tarihindeki aralığa göre Faturalarınız listelenecektir.

Durum/Tip kolonunda "Güncellendi (İptal)" ibaresini görmeniz durumunda, ilgili faturanın bu gönderim kaydının iptal edilmiş olduğunu anlamalısınız.

Durum/Tip kolonunda "Gönderilecek" ibaresini görmeniz durumunda, ilgili faturanın en son halinin bu olduğunu anlamalısınız. Bu Fatura raporlanarak GİB'e bildirilecektir.

Durum/Tip kolonunda "Tamamlandı ( İPTAL EDİLEN FATURA)" ibaresini görmeniz, ilgili faturanın GİB'e Raporlandığını ancak rapor gönderimi sonrası İptal edildiğini gösterir.

Durum/Tip kolonunda "- Kağıt ( İptal İşlemidir )" ibaresini görmeniz, bir üstte anlatılan iptal edilen faturanın, GİB'e bildirilen iptal kaydıdır.

e-Arşiv Raporlarından, Faturaların Durumunun  Kontrol Edilmesi


Başarıyla gönderdiğiniz yada iptal ettiğiniz e-arşiv faturalarızın GİB'e bildirilip bildirmediğini E-Arşiv Raporlarından kontrol ediniz.

e-Arşiv Raporları listenizi açınız. "Güncelle" butonuna tıklayarak rapor listenizi güncelleyiniz.

İlgili tarihin raporunu açtığınızda, Fatura Listesi başlığı altında  GİB'e başarıyla iletilmiş e-arşiv faturalarınız listelenecektir.


Rapor dosyasının en altında ise "Fatura İptal Listesi" başlığı altında iptal ettiğiniz ve GİB'e bildirilmiş faturalarınıza ulaşabilirsiniz. Eğer "Fatura İptal listesi" yoksa o tarihte hiç iptal faturanız yok demektir.