ORKESTRA

ORKESTRA

  orkestra orkestra.com.tr
  Sohbet   İndirme Merkezi

Cari Hesap Kartı: E-Devlet

E - Devlet SekmesiCari Firma e-dönüşüm kapsamında online fatura/irsaliye gönderme ve alma işlemleri yapıyorsa seçenekleri [ E-Devlet ] sekmesinden belirleyebilirsiniz.

E-Devlet

E-Fatura Senaryosu: Burada bir senaryo seçmeniz durumunda fatura keserken ilgili cari seçildiğinde, fatura üzerindeki "Belge" sekmesi altındaki fatura senaryosu bölümüne varsayılan olarak gelecektir. İsteğe bağlı sonradan değiştirilmesi mümkündür. Senaryo seçenekleri şu şekildedir;

    Yok: Bu seçildiğinde fatura üzerinde de senaryo boş olarak gelecektir.

    Temel: Temel faturanın iptali söz konusu değildir. İade faturası gerekir ya da KEP aracılığıyla iptal edilebilir.

    Ticari: Karşı tarafın faturayı onay/ret etmesi gerekir.

    İhracat: İhracat faturası keserken kullanılır.

   Yolcu Beraber: Yolcu beraber (tax free) fatura, Türkiye’de ikamet etmeyen veya Türk vatandaşı olmayan kişilerin, Türkiye’de yapmış oldukları alışverişlerde ödedikleri KDV tutarını, ülkelerine dönerken geri almaları için kesilen bir fatura türüdür. 

   Kamu: Kamu kuruluşlarına kesilen fatura seneryosudur. 

   HKS: Hal Kayıt Sistemi (HKS), sebze ve meyve ticaretinde bildirim modeline göre, sebze ve meyve ticaretine ilişkin güncel veri tabanının oluşturulup, söz konusu ticaretin elektronik ortamda, daha kolay bir şekilde takip edilmesi amaçlı kesin faturalardır. 

   Kapsam Dışı: E-Fatura kapsamına dahil olmasını istemediğiniz fakat bünyenizde kayıtlarının bulunmasını istediğiniz işlemleri yaptığınız Cari Hesaplar için seçilebilir. 

Fatura Gönderimi: Bu seçenek e-Arşiv faturanızı elektronik mi yoksa kâğıt olarak mı göndereceğinizin varsayılan olarak gelmesini seçtiğiniz alandır. Sonradan değiştirilebilir. Elektronik seçildiğinde e-Posta ile e-Fatura olarak gönderilir.

E-Fatura Geçiş Tarihi: Firmanın e-Faturaya geçiş tarihi görünür. Kullanıcı müdahale edemez. GİB tarafından güncellenir. Bu tarihten sonra Cari Hesaba e-Fatura kesilebilmektedir. 

E-Fatura Posta Kutusu: e-Faturanın alınıp gönderileceği posta kutusu hesabını gösterir. GİB tarafından güncellenir. Firmanın birden fazla posta kutusu varsa buradan seçebilirsiniz.

E-Fatura Cari XSLT: Bu seçeneğin boş boş olması durumunda Öğe Ağacı bölümündeki Kurum Yönetimi altındaki Yasal Kurumlar listesindeki  seçeceğini bir yasal kurum içerisinde, girdiğimizde açılan ekrandaki Eklentiler sekmesinde, E-Fatura Uyarlamaları üzerinde tanımladığınız fatura tasarımı varsayılan olarak kullanılır. Fakat sadece bu cari için seçilmiş özel bir fatura tasarımı kullanmak istiyorsanız buradan seçebilirsiniz. Bu durumda fatura oluşturulurken varsayılan fatura tasarımı değil sizin burada seçtiğiniz fatura tasarımı kullanılacaktır.

E-İrsaliye Senaryosu: e-İrsaliye senaryosu için şimdilik sadece “Temel” senaryosuyla gönderilmektedir.

E-İrsaliye Geçiş Tarihi: Firmanın e-İrsaliyeye geçiş tarihi gösterir. Kullanıcı müdahale edemez. GİB tarafından güncellenir.

E-İrsaliye Posta Kutusu: e-İrsaliyenin alınıp gönderileceği posta kutusu hesabını gösterir. GİB tarafından güncellenir. Firmanın birden fazla posta kutusu varsa buradan seçebilirsiniz.

E-İrsaliye Cari XSLT: Sadece bu cariye özel bir e-İrsaliye tasarımı kullanmak istiyorsanız buradan seçebilirsiniz. Bu seçeneğin boş olması durumunda Öğe Ağacı bölümündeki Kurum Yönetimi altındaki Yasal Kurumlar listesindeki  seçeceğini bir yasal kurum içerisinde, girdiğimizde açılan ekrandaki Eklentiler sekmesinde, E-Fatura Uyarlamaları üzerinde tanımlı e-İrsaliye tasarımı kullanılacaktır.

 

 E-Devlet Alıcıları


 

E-Devlet

E-Devlet E-Posta Alıcıları: Firmaya e-posta göndermek istediğinizde alıcıları buraya ekleyebilirsiniz. Birden fazla alıcı olması durumunda araya noktalı virgül ( ; ) ve bir boşluk bırakarak e-posta hesaplarını yazabilirsiniz.

E-Devlet Kısa Mesaj Alıcıları: Firmaya cep telefonu üzerinden SMS göndermek istediğinizde bu seçenekleri kullanabilirsiniz. Birden fazla alıcı olması durumunda telefon numaralarını alt satıra geçerek yazabilirsiniz.

 

Uyarlama Seçenekleri


 

E-Devlet

Uyarlama Seçenekleri: Bu seçeneğin boş olması durumunda Öğe Ağacı bölümündeki Kurum Yönetimi altındaki Yasal Kurumlar listesindeki  seçeceğiniz bir yasal kurum içerisinde, girdiğimizde açılan ekrandaki Eklentiler sekmesinde, E-Fatura Uyarlamalarında seçili olan uyarlamalar ve betikler geçerli olacaktır. Sadece bir cariye özel olarak farklı bir uyarlama veya betik kullanmak isterseniz buradan seçebilirsiniz. Bu durumda sadece ilgili cari için seçilen uyarlamalar ya da betik kullanılacaktır.

 

E-Devlet Gönderi Seçenekleri


 

E-Devlet

Gönderi Seçenekleri: Burada E-posta ve Kısa Mesaj-SMS gönderimlerini üç seçnek ile gönderim şeklenlerini belirtebilirsiniz. Bu üç seçenek "Otomatik","Gönderilsin" ve "İşlem Yapma" ile oluşmaktadır.