ORKESTRA

ORKESTRA

  orkestra orkestra.com.tr
  Sohbet   İndirme Merkezi

Orkestra E-Defter Güncelleme İşlemi

Orkestra E-Defter Güncelleme


 

Orkestra E-defter uygulamasının yeni sürümü yayınlanmıştır. Uygulamanın yeni sürümüne aşağıdaki linkten erişim sağlayabilirsiniz.

Orkestra E-Defter Sürümünü İndirmek için Tıklayınız

Kurulum dosyasını çalıştırmadan önce [ Şekil 4 ]'de  belirtilen yedekleme işlemini kesinlikle atlamayınız. 

 

[ Şekil 1 ]de kırmızı ile işaretli bölümden Orkestra E-defter uygulamasının yeni sürümünü bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Şekil 1
 

Orkestra E-defter uygulamasını güncellemek için sırası ile aşağıdaki işlem adımlarını takip ediniz.

Not: Eğer bilgisayarınızda Orkestra E-defter uygulaması açık ise işlemlere başlamadan önce uygulamayı kapatmanız gerekmektedir.

1.       Bilgisayarınızda kurulu Orkestra E-Defter uygulamasına sağ klik yaparak Dosya Konumunu Aç seçimi yapınız. ([ Şekil 2 ])

Şekil 2
 

2.       Açılan pencerede Orkestra E-Defter uygulamasının kurulu olduğu bir üst dizine gidin. Üst dizine gitmek için ağadaki resimde kırmızı ile işaretli oka tıklayınız.([ Şekil 3 ])

Şekil 3
 

3.       Bilgisayarınızda kurulu olan Orkestra E-defter klasörünün adını değiştirin. Klasörün adını değiştirmek için klasörü seçerek F2 ye basınız. Örnek olarak Orkestra E-Defter v28 yazabilirsiniz. ([ Şekil 4 ]) Bu işlemi yaptığınızda eski dosyalarınız yedeklenmiş olacaktır. 

Şekil 4
 

4.       Kuruluma başlamak için Orkestra Web sitesinden indirdiğiniz Orkestra-edefefter-setup.exe yi çalıştırınız. ([ Şekil 5 ])

Şekil 5

5.       Windows kişisel bilgisayarınızı korudu uyarısı alırsanız Ek bilgi seçimini yaparak Yine de çalıştır butonuna tıklayınız. ([ Şekil 6 ])

Şekil 6
 

6.       Orkestra E-defter kurulum sihirbazında İleri butonuna basınız.([ Şekil 7 ])

Şekil 7

7.       Lisans sözleşmesini onaylayın ve İleri butonuna basınız.([ Şekil 8 ])

Şekil 8
 

 

8.       Bilgisayarınızda dosya konumu ile açmış olduğunuz Orkestra E-defter uygulamasının dizini seçili değil ise uygulamanın bulunduğu dizini seçin ve İleri butonuna basınız. ([ Şekil 9 ])

Şekil 9

9.       Bileşen seçimi penceresinde İleri butonuna basınız. ([ Şekil 10 ])

Şekil 10
 

 

10.   Başlat Menüsü Klasör Seçimi penceresinde Kur butonuna basınız. ([ Şekil 11 ])

Şekil 11

11.   Uygulama dosyaları bilgisayarınıza kurulmaya başlayacaktır. İleri butonu aktif hale gelince İleri butonuna basınız. ([ Şekil 12 ])

Şekil 12
 

12.   Orkestra uygulaması kurulum işlemi tamamlanmıştır. Kurulum sihirbazını kapatmak için Orkestra E-Defter Programını Başlat check işaretini kaldırarak Bitir butonuna basınız. ([ Şekil 13 ])

Şekil 13

13.  Orkestra E-Defter uygulamasının kurulu olduğu dizine gidin.

14.   Bir önceki uygulama klasörünü açınız ve bu klasörden aşağıda isimleri verilen “edconfig.enc”, “orkestra.lic” ve “parser.xml” i kopyalayınız. ([ Şekil 14 ])

orkestra.lic

edconfig.enc

parser.xml

Şekil 14
 

Not: Parser.xml dosyasının adı değişiklik gösterebilmektedir. Firmanızda kurulu olan dosyayı aynı isimde olamasa dahi kopyalamanız yeterlidir.

15.   Kopyaladığınız 3 dosyayı yeni kurulum yaptığınız Orkestra E-Defter klasörünün altına yapıştırın.

16.   Aynı klasörde bundles klasörünü açın. ([ Şekil 15 ])

Şekil 15

17.  Firmanızda kullanmakta olduğunuz ticari yazılımın.jar dosyası hariç diğer .jar dosyalarını siliniz. Örneğin; firmanızda Logo Tiger kullanılmakta ise, Bundles klasöründe sadece Logo Tiger.jar dosyasının kalması gerekmektedir.       

18.  Ayarlar tamamlandıktan sonra Orkestra E-Defter uygulamasını başlatın.

 

Kurulum Sonrası Yapılacak İşlemler


1. Uygulamaya giriş yaptıktan sonra firma Vergi Numarasının bir kereye mahsus güncellenmesi gerekmektedir. Vergi Numarası güncelleme için Orkestra E-Defter uygulaması ana sayfasında Firma Değiştir yanındaki Ok seçimini yapın. Tüm Firma Listesini Göster seçimi yapın.

Şekil 16

2. Firma Ayarlarını Güncelle penceresinde ilgili Firma ve ilgili Mali yıl üzerinde Ayarları Güncelle seçimi yapın.

Şekil 17

3. Açılan Firma penceresinde Kurum Bilgileri sekmesinden Vergi No alanını günceleyip Kaydet seçimi yaparak e-defter dosyalarını oluşturmaya başlayabilirsiniz.

 

Şekil 18