ORKESTRA

ORKESTRA

  orkestra orkestra.com.tr
  Sohbet   İndirme Merkezi

Büyük Boyutlu Defterlerin Gösterilmesi

Yevmiye ve Büyük e-defterlerin boyutları 10 MB' dan büyük ise "Orkestra E-Defter" programı içerisinde görüntülenemeyecektir.

10 MB'dan büyük dosyaları görüntülemek için;

1) Oluşturulan yevmiye defterlerini yerel diskinizde uygun bir klasöre kaydedin.

2) Gelirler İdaresi Başkanlığı (http://edefter.gov.tr/anasayfa.html) adresinde "e-Defter Görüntüleyici" başlığı adı altında yer alan "e-Defterleri görüntülemek ve doğrulamak üzere e-Defter Görüntüleyici geliştirilmiş standart versiyonu indirilmelidir. (32 / 64 bit Windows ile çalışır. 32 / 64 bit java ile çalışır ve en az 2 GB ram gereklidir.) 

3) İndirme işleminden sonra uygulamayı çalıştıralım. 

4) Sol üst tarfata yer alan "Dosya" başlığı adı altında yer alan "Defter Yükle" seçilir. 

 

5) Karşımıza gelen ekranda bilgisayarınıza kaydetmiş olduğunuz yevmiye defteri seçilir. 

 

 6) Birden fazla firmaya ait e-defterleri sisteme yükleyebiliriz. Defter yükleme işlemi tamamladıktan sonra deftere ait "Firma" ve firma içerisine yüklenen dönemler içerisinden "dönem" seçilir. Seçilenlere istinaden yüklenmiş olan e-defter "Yemiye Defterlerini Getir" butonu ile getirilir. "Yevmiye Defterlerini Sil" butonu ile seçilenleri istinaden yevmiye defteri silinir 

 Seçmiş olduğumuz firma ve firma ait dönemin "Yevmiye Defteri" gösterilmektedir. Bu işlemler "Kebir Defteleri" içinde yapılabilir. Kebir defterlerinin ön izlemesi için kebir defteri sisteme yüklenir. Yükleme işleminden sonra firma ve firma ait dönem seçilir. Firmaya ait kebir defteri listelenir.

 

 7) Görüntelemiş olduğumuz Yevmiye veya Kebir defterlerini Excel alabiliriz. Excel alma işleme veya ön izlemi işlemi yaparken "Yevmiye Tarih Aralığı" ve "Hesapları Arasında" filtreleme yapılabilir. "Yevmiye Maddelerini Getir" butonuna tıklayarak uyarlamış olduğumuz filtreyi ekranda listeler. "Çıkan Sonuçları Excele'e Aktar" butonu ile ekranda bulunan yevmiye veya kebir defterlerini seçmiş olduğunuz dosya konuma istinaden kaydeder.

 

8) Yüklemiş olduğumuz yevmiye veya kebir defterleri biz silmediğimiz takdirde sistemde kayıtlı kalmaya devam eder. Silme işlemi için Firma ve Firmaya ait dönem seçilir. Seçilin defteri "Yevmiye Defterlerini Sil"/"Kebir Defterlerini Sil" butonlarını kullanarak silebiliriz.