ORKESTRA

ORKESTRA

  orkestra orkestra.com.tr
  Sohbet   İndirme Merkezi

Raporun Çalışma Sayfası Boyutu Nasıl Ayarlanır?

Rapor Alanı Sayfa Boyutu Ayarlama


Orkestra raporları başlangıçta farklı bir seçim yapılmazsa, varsayılan olarak dikey A4 kağıt boyutunda başlamaktadır. Bu boyutu kendi istediğiniz özel bir boyuta çevirebilirsiniz.

Not: Kağıda basmayı düşündüğünüz raporlar için standart kağıt boyutlarını kullanmanız tavsiye edilir. Bilgisayar ekranından kontrol edeceğiniz raporlar için dilediğiniz  boyutu kullanabilirsiniz. 

Orkestra çalışma alanında, [ Şekil 1 ]'de renklendirmeler ile gösterilmiş olan alanların boyutları değiştirilebilir. 

Şekil 1

Kenar Boşlukları

[ Şekil 1 ]'de Mavi ve Kırmızı renk ile işaretlenmiş alanlar kenar boşluklarıdır. Bu boşluklar aynı Office Word belgelerinde olduğu gibi sayfanın kenarlarında boşluklar bırakmaktadır. Varsayılan olarak bu değerler ekranın sol tarafında100 olarak gelmektedir. Buradaki sayılar milimetrenin 1/10'una karşılık gelmektedir. Kağıda baskı yapacağınızda bu ölçeği kullanabilirsiniz.

Örneğin Rapor üzerinde kenar boşluğu 100 ise kağıda baskıda bu uzunluk 1 santimetreye denk gelecek demektir.

Genişlik ve Yükseklik

[ Şekil 1 ]'de Yeşil Renk ile belirtilmiş olan uzunluklar, rapor çalışma alanı Genişlik ve Yüksekliğidir. Baskı için düşünülecekse, bu ebadlar kağıdın kenar boşlukları dahil boyutlarıdır.

Kağıt Yönlendirme

Kağıdın yatay mı veya dikey mi kullanılacağının seçiminin yapıldığı bölümdür. Öncesinde yapmış olduğunuz ayarlar kaybolmaz. Yazmış olduğunuz Genişlik değeri yeni  Yükseklik değeri olacakken, Yükseklik değeriniz yeni Genişlik olacaktır.

Örneğin Dikey konumda 1000 Genişliği 1500 Yüksekliği olan bir çalışma alanınız varken Kağıt yönlendirmeyi Yatay yaparsanız, Genişliği 1500 ve Yüksekliği 1000 olan yeni bir çalışma alanınız olacaktır.