ORKESTRA

ORKESTRA

  orkestra orkestra.com.tr
  Sohbet   İndirme Merkezi

Posta Dizin Kuralı

Gelen e-postalarınız düzenli durmasını ve karışıklığın önlemek için posta dizin kuralları tanımlayabilirsiniz. Bu kurallar sayesinde mailerinize gerekli düzeni kolayca verebilirsiniz. 

Posta Dizini Kuralı Oluşturmak İçin;

Öncelikle kullanıcıların, sistem yöneticileri tarafından yetkilendirilmesi gerekmektedir. 

Kullanıcıları Yetkilendirmek İçin;

Yekilendirilecek kullanıcıların yetki paketleri açılır. Ekip Yönetiminden "Posta Dizin Kuralı" nesnesine çift tıklanarak istenilen yetkiler seçilip, kayıt edilir.

Not: Her kullanıcı kendi hesabına ait kurallar oluşturabilir. Diğer kullanıcıların oluşturduğu dizin kurallarını göremez ve onlar için dizin kuralları tanımlayamaz.

Dizin Kuralları Oluşturmak ve Dikkat edilmesi Gerekenler;

Yetkilendirilen kullanıcılar, e-posta perspektifinde "Tanımlar ve Ayarlar" bölümünde Posta Dizin Kuralı nesnesini görebilirler. Nesnenin listeleme ekranını açtıktan sonra "Yeni" butonuna tıklayarak kuralları oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Kural Adı: Oluşturacağınız kural için yazacağınız açıklamadır.

Hedef Dizin: Oluşturduğunuz kurala uyan e-postaların kayıt edileceği dizindir. Posta alanında oluşturduğunuz dizinlerden bir dizin seçmelisiniz.

Filtre Değerleri

Posta Hesabı: Size ait e-posta adresini seçebileceğiniz alandır. Buraya seçeceğiniz adres örneğin abc@deneme.com adresini seçip kuralınızı kayıt ederseniz, seçtiğiniz hesaba gelen tüm mailler yukarıda seçtiğiniz hedef dizine yüklenenecektir.

Konu: Gelen mailin konusunda geçen kelime yada kelimeleri buraya yazarak filtre tanımızı oluşturabilirsiniz.

Alıcı: Gelen mesajlarınızın alıcı kısmında yer alan adres yada adresleri buraya yazabilirsiniz. Böylece gelen mesajın alıcı alanında tanımladığınız adreslerden birisi varsa, bu mailler bir üst tarafta seçtiğiniz klasöre taşınır.

Gönderen: Gelen mesajlarınızın gönderen kısmında yer alan adres yada adresleri buraya yazabilirsiniz. Burada tanımladığınız adresten gelen mailleriniz, yukarıda seçtiğiniz dizine aktarılır.

DEĞERLER

1- Tırnak içerisinde yazdığınız " " kelime eşittir anlamına gelir. Sadece yazdığınız kelimeyi baz alır. Örneğin konu alanına "eğitim" yazdınız. Gelen mailin konusunda "eğitimleri, eğitimi" gibi ekli kelimeler varsa oluşturduğunuz kural bu mailleri kabul etmez.

2-  Yıldız "*" simgesi tüm karakterler yerine geçer. Örneğin konu kısmına indirim* yazdınız. Adresinize gelen maillerin konusunda indirimde, indirimler yani konusunda indirim geçen tüm mailler belirlediğiniz klasöre taşınır.

3- Filtre değerleri alanında herhangi bir alana birden fazla değer yazacaksanız o zaman kelimelerin arasına \n yazmalısınız. Örneğin konu alanına eğitim*\nindirim* yazarsanız; gelen maillerin konusunda eğitim veya indirim geçen mailler belirlediğiniz klasörlere taşınır.

NOT: Eklediğiniz dizin kuralları belirlediğiniz sıraya göre uygulanır.

 

Posta Dizin Kurallarını Kullanmak İçin;

Posta dizin kurallarını oluşturup kaydetme işlemi yaptıktan sonra bundan sonraki mailleriniz otomatik olarak bu dizine göre konumlancaktır. 

Oluşturmuş olduğunuz posta dizinini bundan öncekilerinde de uygulanmasını istiyorsanız. Oluşturmuş olduğunuz dizinleri bir kez çalıştırmanız yeterli olacaktır. Bunun için yapılması gerekenler; Posta dizin içerisinde yer alan "Kuralalrı Çalıştır" butonuna tıklanılır. 

Butonu tıkladığınız zaman karşına oluşturmuş olduğunuz dizinler geleçektir.

Çalıştırmak istediğin dizinleri seçip ileri butonu tıklayınız. Bu dizinde belirtilen kurallara istinaden faturalarınızı yeniden konumlandırılacaktır.