ORKESTRA

ORKESTRA

  orkestra orkestra.com.tr
  Sohbet   İndirme Merkezi

Muhasebe Fişlerinin "Onay Durumu" Nasıl Değiştirilir?

   
Muhasebe Onay durumu nedir?

    

Muhasebe onay durumu, Yetkilendirilmiş kullanıcı veya admin kullanıcısı tarafından değiştirilebilen ve durumun değiştirilmesi sonrasında diğer kullanıcılar tarafından ilgili fişin tekrar düzenlenmesini engelleyen bir kontrol mekanizmasıdır. 

    

    

Onay Yetkisi

    

[ Onay Yetkisi ] vermek için kullanıcının dahil olduğu yetki paketine giriyoruz ve yetki paketi içerisinde hangi nesne üzerinde Onay yetkilendirilmesi verilmek isteniyorsa o nesneye girip içerisinden ekranda görüldüğü gibi onaylama yetkilerini aktif ediyoruz.  

    

Şekil 1

    

[ Şekil 1 ]'de görüntülendiği gibi öncelikle fişin içine giriyoruz. [ Şekil 1 ] üzerinde "Onay" butonu işaretlenmiştir. 

    

Şekil 2
 

    

Onay butonuna tıklıyoruz ve karşımıza [ Şekil 2 ] geliyor. İşaretlenmiş olduğu gibi açılan ekranın üst kısmında Kayıt detayları bulunurken alt kısmında ise "Onayla" ve "Ekranı kapat" seçenekleri bulunmaktadır. Kayıt detayları alanında, fişin Kayıt durumunu, Onay durumunu, oluşturma zamanını ve Oluşturan kullanıcıyı görüntüleyebiliyoruz. Alt kısımda ise bu fişi onaylayabileceğiniz "Onayla" butonu görüntülenmektedir. 

    

Şekil 3

    

Örneğimizde biz, onayla butonuna tıklıyoruz ve karşımıza [ Şekil 3 ] geliyor.  Fişin onay durumunun güncelleneceğini uyarı veren bir mesaj karşımıza geliyor.  Bu uyarıya “Evet” seçeneğini seçtiğimizde bu fiş artık kilitlenecek ve diğer kullanıcılar tarafından üzerinde hiçbir değişiklik yapılamayacaktır. Evet butonuna tıklıyoruz ve ekranı kapatıyoruz. 

    

Şekil 4

    

Kilitlediğimiz fişe tekrar giriyoruz ve karşımıza [ Şekil 4 ] geliyor. Görüldüğü üzere az önce açık renkli olan tüm alanlar Gri rengine dönmüş haldedir ve üzerlerinde hiçbir değişiklik yapılamamaktadır. İlgili fişin üzerinde değişiklik yapılabilmesi için yetkili kullanıcının veya admin kullanıcısının fiş içerisinde girip bu onay durumunu değiştirmesi gerekmektedir. 

    

Şekil 5

    

Onay durumu onaylı olan fişimize tekrar giriyoruz ve tekrar onay butonuna tıklıyoruz. Karşımıza [ Şekil 5 ] geliyor.  Bu ekrandan onayı tekrar kaldırabiliyoruz. Ekranın üst kısmında ise onaylanma tarih kayıtlarını görebiliyoruz.