ORKESTRA

ORKESTRA

  orkestra orkestra.com.tr
  Sohbet   İndirme Merkezi

Hızlı Filtreleme

Orkestra üzerinde bütün listeleme ekranlarında bulunan hızlı filtre alanları kullanılarak istenilen kayıtlara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Aşağıdaki örnek ekran görüntüsünde hızlı filtreleme alanları gösterilmiştir.

Her kolonun altında bulunan boş satır filtreleme alanıdır. Bu alanları kullanarak istediğiniz sonuçlara kolayca ulaşabilirsiniz.

Hızlı Filtreleme Alanı

Yukarıdaki resimde örnek olarak Muhasebe Fişleri listeleme ekranındayken, satırların üzerinde bulunan alana filtreleme ya da arama yapmak istediğiniz sütun ile ilgili arama bilgilerini girerek Hızlı Filtreleme yapabilirsiniz.

 

Tarih Filtreleme: Yukarıdaki örnekte Muhasebe Fişlerini Fiş Zamanına göre filtrelemek için sütunun başındaki yeri tıkladığımızda bize resimdeki gibi seçenekler gelecektir.

Tarih Filtreleme

Örnekteki ekran görüntüsünde Muhasebe Fişinin “Fiş Zamanı" filtrelenmiştir. Fiş zamanı kolonunun altında bulunan satıra filtrelemek istediğiniz tarihi yazınız. Tarihin hemen yanında bulunan fonksiyon alanına tıklayarak ise arama aralığını genişletebilir ya da daraltabilirsiniz.

Ekran görüntüsünde Fiş Zamanı 12.09.2018 olarak seçilmiştir. Fonksiyon tuşlarının anlamları ise şunlardır;

Eşittir: Seçtiğiniz tarihle aynı olan kayıtlar gelir.
Eşit Değildir: Seçtiğiniz tarih dışındaki tüm kayıtlar gelir.
Büyüktür: Seçilen tarihten daha sonraki kayıtlar gelir.
Büyük Eşittir: Seçilen tarih de dahil olmak üzere tarih ve daha sonrasındaki kayıtlar gelir.
Küçüktür: Seçilen tarihten daha önceki kayıtlar gelir.
Küçük Eşittir: Seçilen tarih de dahil olmak üzere tarih ve daha öncesindeki kayıtlar gelir.
Ay/Gün Eşittir: Seçilen tarihin ay ve gün bilgileri aynı olanları listeler. Yıl ve saat bilgilerini dikkate almaz.
Gün Eşittir: Seçilen tarihle gün bilgisi aynı olanları listeler. Ay, yıl ve saat bilgilerini dikkate almaz.

İlgili tarihi yazıp fonksiyonunuzu seçtikten sonra "Enter" tuşuna tıkladığınızda aramanızla eşleşen kayıtlar listelenecektir.

 

Metin Alanı Filtreleme: Sütunlarda bulunan Fiş Numarası, Fiş Açıklaması gibi alanlar Muhasebe Fişleri için bir metin alanıdır. Bu alanda yine filtreleme yapmak için ilgili Sütunun altındaki boş satırı kullanmalısınız. Aramak istediğiniz anahtar sözcüğü yazıp yanında bulunan fonksiyon tuşuna tıklayarak istediğiniz seçeneği belirleyebilirsiniz.

Metin Filtreleme

Seçeneklerde açılan fonksiyonlarla beraber anahtar kelime ile hangi tür filtreleme yapacağınızı seçebilirsiniz.
İle başlar, ile biter, içerir, eşittir, eşit değildir, büyüktür, büyük eşittir, büçüktür, büçük eşittir, içermez fonksiyonlarından birini kullanabilirsiniz.

 

Sayısal Değer Filtreleme:

Tutarlar, miktarlar, birim fiyatları, kayıt numaraları gibi değişkenler Orkestra üzerinde sayı olarak saklanır. Sayısal değer içeren bir veriyi filtrelemek için aranacak değeri yazıp yandaki kutuya tıkladığınızda aşağıdaki gibi seçenekler gelecektir.

Sayısal Değer Filtreleme

Aramak istediğiniz sayı değerini yazdıktan sonra eşittir, eşit değildir, büyüktür, büyük eşittir, küçüktür, küçük eşittir seçeneklerini kullanarak filtreleme yapabilirsiniz.

 

Veri Türü:

Orkestra üzerinde daha önceden tanımlı olan değişkenler üzerinden filtreleme ya da aramak istediğinizde bu seçenekleri kullanabilirsiniz. Örneğin Fiş Türü her fiş için mutlaka olması gereken bir alandır. Fiş Türü alanına tıkladığınızda gelen seçeneklerden birini seçerek filtreleme yapabilirsiniz.

Veri Türü Filtreleme

Burada fiş türlerinden birini seçerek sadece o fiş türüne ait verileri listeleyebilirsiniz.

 

Birden Fazla Alanda Filtreleme

Hızlı filtrelemede, alanlarda tek tek filtreleme yapılabildiği gibi aynı anda bir den fazla alan kullanılarak da arama ya da filtreleme yapılabilir.

Aşağıdaki örnek ekran görüntüsünde 3 alan birden filtrelenmiştir.

Çoklu Filtreleme

 01 Haziran 2018’den sonra oluşturulmuş Mahsup Fişlerinden 100.000 ve üzerinde tutarı olan fişler listelenmiş ve filtre değerlerine uyan 2 sonuç bulunmuştur.