ORKESTRA

ORKESTRA

  orkestra orkestra.com.tr
  Sohbet   İndirme Merkezi

Nesne (Kayıt) Filtreleme

Orkestra'da filtreleme ile istediğiniz çoğu bilgiye kolayca ulaşabilirsiniz. Bunun için filtre mekanizmasını iyi tanımalısınız.

Kartlarda kullanılan, seçilen nesneleri filtrelemek için "Firma" kartında örnek bir filtreleme yapılmıştır.

Firma kartına seçilen "İşlem Kategorisi" yada "Sektör Kategorilerinden" filtreleme nasıl yapılır aşağıda detaylı olarak anlatılmıştır.

1- Filtreleme yapacağınız nesneyi (Firmalar, İlgili Kişiler, Faaliyetler, Gönderiler vb.) açınız.

2- Nesnenin kayıt listesinde bulunan "Filtrele" butonuna tıklayınız.

3- Açılan ekrandan "Yeni Filtre Oluştur" butonuna tıklayınız.

4- Örnek olarak "Sektör Kategorilerini" filtreleyeceğimiz için ilgili alanları listeden bulmalısınız.

Aradığınız alanı daha rahat bulmanız için "süzgeç metin" alanını kullanabilirsiniz.

Sektör ve İşlem Kategorileri, İletişim altında yer almaktadır.

Filtrelemek için direkt nesneyi alabildiğiniz gibi nesnenin alt detaylarını da (sektör kategorisinin kodu, sektör kategorisinin açıklaması, sektör kategorisinin oluşturma zamanı vb.) filtrelemek için kullanabilirsiniz.

5- Filtrelenecek alanları belirledikten sonra, nesneleri seçemeniz için size birçok seçenek sunulmaktadır.

Boş Olan: Seçtiğiniz nesnenin değerini "Boş Olan" seçmeniz durumunda firmalara sektör kategorisi seçilmemiş, sektör kategorisi boş olan tüm kayıtlar listelenecektir.

Değeri "Boş Olan" seçtikten sonra menüden "Uygula" butonuna tıklayınız.

Listenizde filtreye uygun olan tüm kayıtlar listelenecektir. Listenize "Sağ tıkladığınızda" açılan seçeneklerden "Kayıt Sayısını" seçmeniz durumunda filtreye uyan kaç adet kayıt olduğunu görüntüleyebilirsiniz.

Boş Olmayan: Seçtiğiniz nesnenin değerini "Boş Olmayan" seçmeniz durumunda firmalara sektör kategorisi seçilmiş, sektör kategorisi dolu olan tüm kayıtlar listelenecektir.

Değerlerinden Biri: Nesnenin değerini "Değerlerinden Biri" seçmeniz durumunda listeniz aşağıdaki gibi görüntülenecektir. Ekranın sağ tarafında bulunan "+", "-" simgelerine tıklayarak nesnelerinize değerler ekleyebilirsiniz. Seçtiğiniz değerelere uygun kayıtlar listelenecektir.

Örneğin sektör kategorileri "Güvenlik" ve "Özel Yazılım" olan kayıtlar listeye seçilmiş olsun. Firma listesinde sektör kategorisine "Güvenlik" yada "Özel Yazılım" seçilen firmaların listesi alınmak isteniyorsa değerlerinden biri seçilmelidir.

Değerlerinden Hiç Biri: Firmaların sektör kategorisine "Güvenlik" yada "Özel Yazılım" seçilmemiş kayıtlar listelenecektir. Bunun dışında boş olan ve diğer kategorilerin seçilmiş olduğu kayıtlar listelenecektir.

Hepsine Sahip: Listeye seçilen kayıtların hepsine birden sahip olan kayıtlar listenecektir. Yukarıdaki örnek ekran görüntüsünde "Güvenlik" ve "Özel Yazılım" listeye eklenmiştir. Hepsine sahip seçildiğinde firma sektör kategorisine Hem "Güvenlik" hem de "Özel Yazılım" seçilmiş kayıtlar listelenecektir.