ORKESTRA

ORKESTRA

  orkestra orkestra.com.tr
  Sohbet   İndirme Merkezi

İKİ SATIRDA ÖZEL MATRAH FATURA OLUŞTURMA

İKİ SATIRDA ÖZEL MATRAH FATURA OLUŞTURMA

Efaturacim.com adresine kullanıcı adımız ve parolamızla girişimizi yaptıktan sonra Faturalar butonu altında bulunan Yeni Fatura Oluştur seçeneğini kullanarak faturamızı oluşturma adımına geçiyoruz.

İlk olarak Firma Unvanı veya Vergi No alanına carinin adını ya da vergi numarasını yazdıktan sonra ekran görüntüsünde işaretli olan Fatura Tipi alını Özel Matrah olarak seçiyoruz. Tarih, Fatura Dövizi, Fatura Senaryosu vs. alanları ihtiyaçlarımız doğrultusunda seçiyoruz ya da dolduruyoruz. Ardından Kaydet ve Sonraki Adıma Geç butonuna tıklıyoruz.

İkinci adımda Alıcı Bilgileri alanına Alıcı bilgileri VKN, Adres, Telefon vs. girişi yaptıktan sonra Özel Matrah Bilgileri alanında Özel Matrah Kodu ve Açıklaması alanlarına KDV İstisna kodumuzu ve açıklamasını giriyoruz (Örneğin: 812, İkinci el motorlu kara taşıtı veya taşınmaz ticaretiyle iştigal eden…) Özel Matrah Tutarı alanına satıştan elde edilen kârın KDV hariç tutarını giriyoruz. Özel Matrah Yüzdesi alanına KDV oranını giriyoruz. Özel Matrah Vergi Tutarı Alanına da elde ettiğimiz kârın KDV tutarını giriyoruz.

(Örneğin 50.000TL ye aldığımız bir aracı 53.000 TL’ye satmışsak ve KDV %1 olduğunu varsayarsak Özel Matrah Tutarına 3000 TL’lik kârın KDV Hariç tutarı olan 2970.30 yazıyoruz, (Not: virgül kullanmıyoruz küsuratlar nokta ile yazılmalıdır.) Özel Matrah Yüzdesine 1 yazıyoruz ve son olarak Özel Matrah Vergi Tutarına da 2970.30 TL’nin %1 ‘ini yani 29.70 yazıyoruz)

Ardından Kaydet ve Sonraki Adıma Geç butonuna tıklıyoruz.

Üçüncü adımımızda Mal/Hizmet Bilgileri sekmesinde örneğin bir araç satışı için 2 satır tanımlamamız gerekmektedir. Birinci satırda aracı ilk aldığımız fiyat bilgisi giriyoruz KDV bilgisine İstisna %0 olarak seçiyoruz KDV İstisna Kodu ve Açıklamasını tanımlayıp Satırı Kaydet butonuna tıklıyoruz. (Örneğin Aracımızın alış fiyatı 50.000TL ise Ürün Hizmet Açıklamasına 06ABC06 PLAKALI ARAÇ SATIŞI birim fiyata 50000 şeklinde yazıyoruz, İstisna %0 seçerek, Satışımıza uygun KDV muafiyet bilgilerini giriyoruz(: 812, İkinci el motorlu kara taşıtı veya taşınmaz ticaretiyle iştigal eden…gibi))

İkinci satırda da satış fiyatımızla alış fiyatımız arasındaki kârın KDV hariç tutarını birim fiyata giriyoruz. (Örneğin 50000TL’ye aracı aldık 53000TL’ye sattık ve KDV’si %1 olduğunu varsayalım; aradaki 3000TL’lik farkın KDV hariç tutarını Birim fiyata 2970.30 olarak giriyoruz KDV oranını %1 olarak seçiyoruz Ürün Hizmet Açıklamasına 06ABC06 PLAKALI ARAÇ SATIŞI FARKI olarak yazıyoruz) Ardından Satırı Kaydet butonuna tıklayıp ikinci satırımızı da kaydediyoruz.

Oluşan rakamlarımızı kontrol ettikten sonra Önizleme Ekranı butonuna tıklayıp faturamızın görselinin önizlemesini kontrol edebiliriz.

Önizleme kontrolümüz bittikten sonra rakamlarımız ve bilgilerimiz doğruysa “FATURAYI KONTROL ETTİM. FATURA GÖNDERİME UYGUNDUR.” onay alanını işaretleyip E-Arşiv Faturayı Gönder butonuna tıklayıp Özel Matrah fatura gönderimini gerçekleştiriyoruz.