ORKESTRA

ORKESTRA

  orkestra orkestra.com.tr
  Sohbet   İndirme Merkezi

e-Posta İçeriğinde Arama Nasıl Yapılır?

Orkestra'da mailleriniz arasında arama yapabilmenin 2 yolu vardır.

1- Hızlı arama

Gelen-Giden Kutusu, Gönderilmiş-Silinmiş öğeler yada oluşturduğunuz dizinlerden herhangi birini açtığınızda, posta mesajlarının üstünde "Detaylı Arama"alanı bulunacaktır.

Detaylı arama alanına, mailin geldiği kişi/firma adını yada adresini, mesajın konusunu, alım, posta tarihini yada boyutunu yazabilirsiniz. Örnek olarak aşağıdaki ekran görüntüsünde detaylı arama alanına "17" yazılmıştır. Tarih, posta tarihi ve boyut alanında 17 ile başlayan kayıtlar listelenmiştir.

17.12.2010 yazılsaydı sadece o tarihe ait mailler yada 178 Kb yazılsaydı o boyutta olan mailler listelenecekti.

NOT: Hızlı aramayı kullanırken " *  "  simgesini kullanmak aramanızı kolaylaştırabilir. Örneğin: içinde "Picture" geçen maillerinizi aramak istiyorsunuz. Ama picture kelimesi mail konusunun başında değil arasında yada sonunda yer alıyor. Hızlı arama ile aradığınız maillerinizi bulabilmek için "*picture" yazmanız yeterli olacaktır.

2- Detaylı ARAMA

Herhangi bir klasördeyken, menüde bulunan "Detaylı Arama" butonuna tıklayabilir yada Mesaj Listesine sağ tıkladığınızda açılan seçeneklerden "Detaylı Arama" seçeneğini seçibilirsiniz.

"Detaylı Arama Seçenekleri" ekranından mailinizin konusunda geçen herhangi bir kelimeyi yada ilgili kişi/firmalarınızın isimlerinden herhangi bir bölümü "Aranacak Kelimeler" alanına yazarak arama yapabilirsiniz.

Aramanızın hangi klasör yada klasörlerde yapılacağını "Aranacak Dizinler" alanından, dizinlerin yanlarında bulunan kutucukları işaretleyerek yada işaretlerini kaldırarak belirleyebilirsiniz.

İÇERİK ARAMA

E-postalarınız içerisinde yada e-postalarınız ile gelen eklentilerin (word, excel, text, power point v.b.) içerisinde bulunan kelime yada kelime gruplarını kullanarak da arama yapabilirsiniz.

İçerik araması yapmak için "Detaylı Arama Seçenekleri" ekranından "İçerik Arama" sekmesine geçiş yapınız.

Yukarıdaki örnek ekran görüntüsünde, içerisinde "Dış Ticaret Müsteşarlığı" geçen mailler aranacaktır. Aranan kelimenin " " içerisine alınmasının sebebi e-posta mesajları içerisinde sadece bu şekilde geçen kelime grubunun aranacak olmasıdır.

Eğer " " içerisine alınmadan sadece Dış Ticaret Müsteşarlığı yazılsaydı arama sonucunda mailler içerisinde dış, ticaret ve müsteşarlığı kelimelerinden herhangi biri geçen maillerde listelenmiş olurdu.

Arama İpuçları:


? : Tek bir karakter yerine geçer. Örneğin içerisinde "sağlık" geçen mailleri arayacaksanız ama mailde saglik mi yazıldı sağlık mı yazıldı emin değilsiniz. Bu durumda emin olamadığınız karakter yerine ? ekleyip arama yapabilirsiniz. Arama metniniz sa?l?k seklinde olacaktır.

NOT: Bu arama detaylı olmasından dolayı, arama sonucuna ulaşmanız biraz zaman alabilir.

~ :Yaklaşık kelimeleri aramanıza yardımcı olur. Örneğin hızlı yazmadan kaynaklı bir kelimenin harflerinin yeri değiştirilerek yada eksik yazılmış olabilir. Örneğin "Teklif" yazılmak istenirken "Teklf yada tekfil" yazılmış olabilir. Arayacağınız kelimeye benzer keliemelerin olduğu e-posta mesajlarını aramak için yazacağınız metin:teklif ~ olmalıdır.

NOT: Bu arama detaylı olmasından dolayı, arama sonucuna ulaşmanız biraz zaman alabilir.

ve : Arayacağınz kelimelerin arasına "ve" ekleyerekte aramalarınıza yön verebilirsiniz. Örneğin içerisinde "Ocak" ve "Fuar" geçen mailleri aramak istiyorsunuz. Bu durumda arama metniniz ocak ve fuar olmalıdır.

Gönderen yada Alan alanına kişi/firmaların e-posta adreslerini, yada isimlerini yazarak arama yapabilirsiniz. Örneğin: "Ali Orhan KARAMAN" adlı kişiden gelen e-postaları ararken sadece "KARAMAN" yazararak aramanızı gerçekleştirebilirsiniz.

Arama yapacağınız kişi / firmanın e-posta adresini yada adını ezbere bilmiyorsanız "Gönderen" ve "Alan" butonları üstüne tıklayarak Orkestra'da kayıtlı e-posta adresleri olan kişi/ firmalarınızı listeyelebilirsiniz. Arama metni alanına kişi / firmanın adını yada e-posta adresinin ilk bir kaç karakterini yazınız. Arama kriterinize göre kayıtlarınız listelenecektir.

E-posta göndermek istediğiniz adresleri seçtikten sonra "Ekle" butonuna tıklayınız. "Tamam" butonuna tıklayınız. Seçtiğiniz adres/ adresler "Gönderen" yada "Alan" alanından hangisi seçmişseniz oraya otomatik eklenecektir.

Eğer aramak istediğiniz adres ORKESTRA'da kayıtlı değilse;

Aramak istediğiniz adrese ait maili açınız. İlgili adresin üstüne tıkladığınızda açılan seçeneklerden "Adresi Kopyala" komutunu seçiniz.

Detaylı arama alanında "Gönderen" yada "Alan" alanına "Ctrl +V" tuş kombinasyonlarını kullanarak adresi yapıştırınız ve arama işleminizi başlatınız.

Detaylı arama ekranının "Filtre Tanımı" sekmesine geçiş yaparak aramalarınızı özelleştirebilirsiniz. Posta mesajı üzerinde bulunan çoğu alanı kullanarak e-postalarınız arasında arama yapabilirsiniz. Filtreleme yapmak için;

1- Ekran üzerinde bulunan "Alan Seçimini Değiştir" linkine tıklanır.

2- Açılan "Nesne Alanları Seçimi" ekranında solda sütunda bulunan alanlardan arama kriterinize uygu olan alanları seçtikten sonra "Ekle" butonuna tıklayarak yada alanların üstüne çift tıklayarak "Sağ Sütuna" taşıyınız.

3- Filtrelemek istediğiniz alanları sağ sutuna taşıdıktan sonra "Tamam" butonuna tıklayarak seçtiğiniz nesnelerin filtre değerlerini belirleyebilirsiniz.

Örneğin e-posta gönderirken "Okundu" seçeneği "seçilmiş" olan postaları listelemek isterseniz filtre değerini ona göre seçip "Aramayı Başlat" butonuna tıkladığınızda seçtiğiniz filtre değerine uygun mailler listelenecektir.