ORKESTRA

ORKESTRA

  orkestra orkestra.com.tr
  Sohbet   İndirme Merkezi

Yeni Posta Nasıl Gönderilir?

Yeni e-posta oluşturmak için,

1-E-posta perspektifine geçiş yapılır.

2-E-posta perspektifinden "Posta" alanına geçiş yapılır.

3-E-posta perspektifi açıldığında "Gelen kutusu" otomatik olarak açılır. "Gelen Kutusu" alanı altında bulunan "Yeni Posta" butonuna tıklanır. (Yeni Posta butonu "Giden kutusu, Gönderilmiş-Silinmiş Öğeler ve oluşturduğunuz diğer klasörleri" açtığınızda da bulunmaktadır.)

Orkestra'da tanımlı 1 tane adresiniz varsa ; "Yeni e-posta" butonuna tıkladığınızda açılan posta mesajı ekranında "Kimden" alanı yanında kayıtlı olan adresiniz yazacaktır. Ya da varsayılan olarak ayarladığınız hesabınız yazılı olacaktır.

Eğer yeni posta  butonuna tıkladığınızda "Kimden" alanı yanında herhangi bir adres yazmıyorsa bu sizin birden fazla hesabınız olduğunu ve varsayılan olarak herhangi bir adres tanımlamadığınızı gösterir. Hangi hesabınızdan e-posta göndereceğinizi belirlemek için "Kimden" butonuna tıklayınız.

Açılan hesap seçeneklerden gönderim yapmak istediğiniz hesabınızı seçiniz.

Varsayılan posta hesabı tanımlamak hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Kime alanına e-posta göndereceğiniz kişi yada firmanın adresini yazınız. Yazdığınız e-posta adresini kontrol etmek için (Türkçe karakter, boşluk v.b.)  "Adresleri Kontrol Et" butonunu kullanabilirsiniz. Orkestra'da tanımlı kişi/firmalardan birisine e-posta gönderecekseniz "Kime" butonunun üstüne tıklayınız.

Yeni açılan pencerede ekleyeceğiniz kişi / firmaların ve e-posta adresleri listelenmektedir. aradığınız kayıta daha kolay ulaşabilmek için;

1- Arama metni alanına kişi / firmanın adını yada e-posta adresinin ilk bir kaç karakterini yazınız. Arama kriterinize göre kayıtlarınız listelenecektir.

2 e-posta göndermek istediğiniz adresleri seçtikten sonra "Ekle" butonuna tıklayınız.

3- "Tamam" bonuna tıklayınız. Seçtiğiniz adresler "Kime" alanına otomatik eklencektir.

Konu alanına, göndeceğiniz e-postanın içeriği ile ilgili bilgi verici kısa açıklama yazılmalıdır.

Eklentiler: posta mesajınızla beraber karşı tarafa ek dosyalar gönderileceğinde kullanılır. Posta mesajınıza dosya eklemek için;

1- Dosya ekle butonuna tıklanır.

2- Ekleyeceğiniz dosya, Sunucunuzda yer alıyorsa yani Dosyalama sisteminden bir dosya ekleyecekseniz "Sunucu Dosyası" seçeneğini seçiniz. Yeni açılan pencereden eklemek istediğiniz dosyayı seçiniz. Not: Yetkileriniz dahilinde dosyaları görüntüleyebilir, seçebilir ve  mail ile gönderebilirsiniz.

Eğer ekleyeceğiniz dosya yerelinizde yani bilgisayarınızda kayıtlı ise "Yerel Dosya" seçeneğini seçiniz. Açılan ekrandan, ekleyeceğiniz dosyanın kayıtlı olduğu klasöre geçiş yaptıktan sonra dosyanızı seçiniz.

Dosyalama sisteminde yada bilgisayarınızda bulunan dosyaları sürükle-bırak yöntemiyle de posta mesajınıza ekleyebilirsiniz.

Son olarak posta mesajınızın içeriğini yazdıktan sonra "Gönder" butonuna tıklayarak mailinizi gönderme işlemini tamamlayınız.

Yazdığınız metin içerisinde biçimlendirme (kalın, italik, altı çizgili) yapmak isterseniz "1 numara" ile işaretlenen alandan istediğiniz biçim yada biçimleri seçerek metninizi düzenleyebilirsiniz.

Yazdığınız metni renklendirmek isterseniz "2 Numara" ile işaretlenen alanda bulunan simgeleri kullanabilirsiniz. Editörün kullanımı "word" ile aynıdır.

Metin içerisine resim yada resim bağlantısı eklemek isterseniz "3 Numara" ile işaretlenen simgeyi kullanmalısınız.

Mesajınızın sonuna "İmza" eklemek isterseniz "4 Numara" ile işaretlenmiş alandan imzanızı ekleyebilirsiniz. Varsayılan imza tanımlamışsanız yeni posta mesajı ekranını açtığınızda imzanız otomatik olarak mesajınızın sonuna eklenecektir.

Tüm işlemleriniz bittiğinde "Gönder" butonuna tıklayarak mail gönderme işlemini tamamlayınız.