ORKESTRA

ORKESTRA

  orkestra orkestra.com.tr
  Sohbet   İndirme Merkezi

E-Fatura Yetkilendirme

Orkestra'da kullanıcılar her nesnede ayrı ayrı yetkilendirilebilirler. Kullanıcıları yetkilendirmek için;

1- Sistem Yönetiminden "Yetki Paketlerini" seçiniz.

2- Kayıt listesinde bulunan menüden "Yeni" butonuna tıklayınız.

3- Açılan listeden "Nesneler" sekmesine geçiş yapınız. Listede yer alan her nesne için kullanıcılar istenilen şekilde yetkilendirilebilir.

4- Listedeki herhangi bir nesneye çift tıkladığınızda yeni bir pencere açılacaktır. Pencerede bulunan "Kayıt İşlemleri" alanında bulunan listeleme, güncelleme, yeni vb. kutucuklarını işareleyerek yetkilendirmeyi tamamlayınız.

Strandart yetkiler dışında bazı nesnelerde özel yetkiler bulunmaktadır. Örneğin "Satış E-Faturaları" nesnesini açtığınızda Diğer Haklar alanı bulunmaktadır.

E-Fatura Dökümanını Oluşturabilir  : UBL oluşturma yetkisidir.

E-Fatura Dökümanını İmzalayabilir : Oluşturulan e-fatura dökümanını imzalayabilme yetkisidir. Bu yetkiye sahip kullanıcılar ayrıca GİB Portal Arşivini Düzenleyebilir ve E-Fatura Yedekleme işlemlerini yapabilirler.

E-Fatura GİB'e Gönderilebilir: Oluşturulan ve imzalanan e-fatura dökümanı GİB'e gönderebilme yetkisidir. Bu yetkiye sahip kullanıcılar ayrıca Portalde Bekleyen Faturları ve Tüm Faturları Sorgulayabilriler.

Başlangıç Durumuna Geri Döndürebilir: Oluşturulan faturalar GİB'e gönderilmeden önceki adımlarda yanlışlık yapılması durumunda başlangıç durumuna döndürülebilir. Örneğin imzalanmış mühürlenmiş faturaların mühürleri iptal edilebilir. GİB'e gönderilmiş hiçbir fatura üzerinde değişiklik yapılamaz.

Yetkilendirme işlemi tamamlandıktan sonra kayıt işlemini tamamlayabilirsiniz.

 

Kullanıcıya Yardımcı Ek İşlemler